Bayram Ali Düğü

22 Mart 2019, Cuma 05:03

Android cihazlarda açık kaynaklı sunulan Google’ın Chromium kullanıcıları tarayıcıda bulunan güvenlik açığı kişisel verilerinizin çalınmasına neden olabilir.

Araştırmacılar, Google’ın Chromium tarayıcısında kişisel verileri çalmak için kullanılabilecek kritik bir güvenlik açığı olduğunu keşfetti . Positive Technologies araştırmacısı Sergey Toshin, geçen yıl Aralık ayında ki hatayı ortaya çıkarmış bir kaç hafta sonra hatayı Google tarafından onaylanmıştı.

Positive-Technologies’de siber güvenlik esnekliği lideri Leigh-Anne Galloway yaptığı açıklamada;

Bilgisayar korsanları, kullanıcıları bir telefonun donanımına erişebilecek küçük bir dosyayı çalıştıran kötü amaçlı bir anlık uygulamaya bağlayarak bu güvenlik açığından yararlanabilir. Oradan, saldırganlar kullanıcı verilerini engelleyebilir. “Kötü amaçlı bir yük içeren güncellemeden sonra, bu tür uygulamalar WebView’dan bilgi okuyabilir. Bu, tarayıcı geçmişine, mobil uygulamalarda oturum açmak için yaygın olarak kullanılan kimlik doğrulama simgelerine ve diğer önemli verilere erişim sağlar.”

Android 7.0 ve üstü işletim sistemine sahip tüm kullanıcılar, Google Chrome tarayıcılarını Ocak ayında tekrar güncellemişken, Android’in önceki sürümlerini kullanan kullanıcıların WebView’ü Google Play üzerinden güncellemeleri gerekiyordu. Google Play’de bulunmayan Android kullanıcılarının bir cihaz üreticisinden güncelleme beklemesi gerekecektir.

Kaynak : https://www.r10.net/browser-dunyasi/2012743-google-chromium-kullananlar-dikkat.html

#googlechromiumindir
#chromiumos
#chromiumnedir
#googlechrome
#googlechromeindir
#googlechromium64bit
#googlechromium32bit
#chromiumkaldırma
Google Chromium Kullananlar Dikkat

Konuya benzer konular mevcut :
"Google Chromium Kullananlar Dikkat" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.