Bayram Ali Düğü

01 Mart 2019, Cuma 08:26

Kuantum Bilgisayarların çalışma sistemleri ve bugünkü bilgisayarlarından farkları:

Temel Farklılıklar
Bu yönden classic ve kuantum bilgisayarları arasındaki, alçakta bildirime çalışacağımız, üç ana farkı anlamak kuantum bilgisayarlarının sebep çalıştığını anlamamıza yardımcı olur umarız.
İlk esas değişiklik iki düzenin malumat işleme ünitelerinde gözlemlenir.
Klasik bilgisayarlar en ufak malumat gizleme ve işleme ünitesi olan bit’lerden yapılandırılmıştır.
Bu fiziksel birimler “0” ve “1” ile simgelediğimiz hallerden yanlızca birisinde olabilirler.
Kuantum bilgisayarları ise kübit’lerden meydana gelir.
Kübitler fiziksel sistemler olarak classic bilgisyar sistemlerindeki 0 ve 1 durumlarına sahip olabilmekle birlikte 0 ve 1 arasındaki hudutsuz farklı durumları de bulundururlar.
Bu ara durumlar, çakışma (İng., superposition) durumları olarak adlandırılmaktadır.
Bu ara hallerin zenginliği vasıtası ile tek kübit, sıradan classic tek bit’e nispeten defa daha çok bulguyu aynısı büyüklükteki fiziksel tek alana sığdırmamıza imkan karşılamaktadır.
Klasik bilgisayarlar ve kuantum bilgisayarları arasındaki ikinci ehemmiyetli farkı üzerlerinde icra edebileceğimiz mantıksal işlemlerin havsalası ve kapsamı belirlemektedir.
Klasik bilgisayarlar çift mantığa göre çalışırlar.
Mesela, VE kapısı gibi mantık kapıları kullanıldığında girdi olarak iki bit içerler ve çıktı olarak yanlızca tek bit elde edilir.
Kuantum mantık kapıları ise girdi olarak tek yada daha çok kübit alır ve çıktı olarak tek veyahut daha çok kübit imal ederler.
Kübitlerin, classic 0 ve 1 durumlarına tekabül eden durumlarda de bulunabildiklerini öneme aldığımızda, onların classic mantık kapılarına rahatlıkla öykünebileceklerini söyleyebiliriz.
Hatta, classic mantık kapılarının, henüz genel olan, kuantum mantık kapılarının birer kalifiye durumları olduğunu varsayabiliriz.
Oysa, kübitlerde 0 ve 1 arasında başkaca çakışma ara hallerinin zenginliği, mümkün kuantum mantık kapılarının havsalasını ve miktarını epey artırmaktadır.
Sözgelimi, girdi olarak 0 ve 1 alıp tekabülen 0 ve 1 arasında değişik çakışma durumları yapan kuantum mantık kapıları kullanabiliriz.
Böylesi tek kuantum mantık kapısının classic tek sistemde hiç tek aynısı mevcut değildir.
Kuantum mantık kapılarının bu genişletilmiş yelpazesinden faydalanıldığında kuantum bilgisayarları ile görkemli tek malumat işleme kuvveti başarılabilir.
Klasik bilgisayarlar ve Kuantum bilgisayarları arasındaki üçüncü ehemmiyetli fark ise gayret gösteren tek bilgisayarın hangi durumda olduğunu öğrenmeye çalıştığımızda belirir.
Klasik tek bilgisayarda istediğimiz lâhza bilgisayardaki bitlerin hangi durumda olduğunu tam doğrulukla öğrenebiliriz. Tuhaf belki, fakat, tek kuantum bilgisayarının hangi durumda olduğunu bilmek kuramsal olarak olanaksızdır.
Kuantum bilgisayarını meydana getiren kübitlerde hangi çakışma halinin gizli tutulduğunu tam anlamıyla belirleyemeyiz. Yani, bilgisayarın herhangi bir andaki durumu ile ilgili yanlızca kısmi tek istihparata sahip olabiliriz.
Böylelikle, kuantum bilgisayarları için algoritma tasarlamak, tek taraftan kuantum mantık işlemlerinin ve hallerinin geniş yelpazesinden faydalanmaya çalışırken diğer yandan bilgisayarın içindeki istihparata erişim kısıtlılığı arasındaki titiz dengeyi tutturma uğraşı mananına gelecektir.

#kuantumbilgisayarneişeyarar
#kuantumbilgisayaryapımı
#kuantumbilgisayargaziantep
#kuantumbilgisayareğitimi
#kuantumbilgisayarbitcoin
#kuantumbilgisayarkullanımalanları
#süperbilgisayar
#kuantumbilgisayarsunum
Kuantum Bilgisayarlar

"Kuantum Bilgisayarlar" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.