Bayram Ali Düğü

03 Mart 2019, Pazar 16:12

Günlük beslenmemizde devasa ehemmiyet taşıyan lifli gıdalar, kişiler doğrulusunda çok tüketilmeseler de sıhhatli tek beslenme biçimi için vazgeçilmezler.
Birçok yararı tespit edilen lifli besinler; kabızlığı engel olur, kanserle maç eder, tok tutma özelliği vasıtası ile çok kilo alımını önler, damar hastalığı, şeker hastalığı, hemoroid ve bağırsak hastalıklarının tedavisine yardım eder.
Uzmanlar erkeklerin gün içerisinde 30-38 gram, kadınların ise gün içerisinde 20-25 gram lif tüketmesi gerekliliğini söylemektedir.
Lif istikametinden varlıklı olan gıdalar defa çok ve ulaşılabilir olduğu halde, kişiler günlük lif ihtiyacını karşılayacak kafi besini alamamaktadırlar.
Peki günlük lif gereksinimizi hangi gıdalardan karşılayabiliriz? İşte bünyesinde en fazla lif tespit edilen 10 gıda.

1. Kuru incir: 5-6 gelenek kuru incir 15 gr lif barındırmaktadır. Bu da günlük olarak almanız lüzumlenen lif gereksiniminin yarısından çoğunu sağlamaktadır. Kuru incir, çözünebilen ve çözünemeyen lifleri birlikte barındırması itibariyle defa faydalıdır. Çözünebilen lifler kan şekerini ve kolesterolü dengelerken, çözünemeyen lifler ise sindirim sistemi meselelerini tertip eder. Aynı vakitte kuru incir; potasyum, manganez, B6 vitamini itibariyle varlıklıdır.
2. Brokoli: Suda çözünmeyen lifli besinler kategorisinde bulunan brokoliden, 4 yemek kaşığı kadar yediğinizde 4,4 gram lif almış bulunursuzunuz. Bu da sağlığınız için brokoliyi ehemmiyetli tek gıda durumuna getiriyor.
3. Armut: Bilhassa kabuğuyla tüketildiğinde ehemmiyetli tek lif kaynağıdır. Büyük tek armutta 9,9 gram lif yer almaktadır. A, C ve K vitaminleri, Omega 6 yağ asitleri ve potasyum itibariyle varlıklı olan armutun, kalp ve damar hastalıkları için tüketilmesi eksperler doğrulusunda önerilmektedir.
4. Bezelye: Tek kase pişmiş bezelyede 16,3 gram lif yer almaktadır. Ayrıca A, C, B6 ve K vitaminleri, tiamin, manganez, folik asit ve protein yönünden varlıklıdır. Günlük C vitamini gereksiniminin tamamını, tiamin ve folik asitin %25'ni günün tek öğününde bezelye yiyerek karşılayabilirsiniz. Yeşil bezelye, kuvvetli antioksidanlar ve anti inflamatuar özellikler barındırmaktadır. Mevsiminde taze olarak veyahut konserve şeklinde marketlerden temin ederek tüketebilirsiniz.
5. Mercimek: Tek kabında 10.4 gram lif tespit edilen pişmiş mercimek, bizim fazla zaman tok kalmamızı karşılamaktadır. Aynı vakitte yüksek oranda protein, demir, fosfor ve folik asit barındırmaktadır. Bu nedenle hamileler ve karaciğer hastalığı olan şahıslar için sıklıkla tüketilmesi lüzumlenen tek besindir.
6. Enginar: Yüksek antioksidan özelliği hasebiyle sofralarımızdan noksan etmememiz lüzumlenen enginar, iyi tek lif kaynağı olarak sayılabilir. Bir gelenek enginarda 10,3 gram lif yer almaktadır. Ayrıca A, C, E, K ve B vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi mineralleri barındırmaktadır.
7. Bamya: Hafta içerisinde minimum 1 gün tüketilmesi lüzumlenen bamyanın 1 kabında 8,2 gram lif yer almaktadır. Lif ve antioksidan bolluğu nedeniyle kansere karşı engelleyici tesiri yer almaktadır. Zengin tek A ve C vitamini kaynağı olan bamya; kalsiyum, magnezyum, demir ve manganez minerallerini de barındırmaktadır.
8. Şalgam: Tek kase şalgamda, tahminen 9 gram lif yer almaktadır. Kalsiyum ve potasyum itibariyle epey varlıklı olan şalgam nebatı, yemeklerinizde ve salatalarınızda noksan etmemeniz lüzumlenen kıymetli tek bitkidir.
9. Badem: Kuruyemişler içinde en çok lif barındıran bademin, 100 gramında 12 gram lif yer almaktadır. Karbonhidrat, protein, doymamış yağ, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum yönünden varlıklıdır. Yüksek enerjili olması nedeniyle çok tüketildiğinde kilo almaya neden olabilir.
10. Avokado: Ufak tek kase avokado yediğinizde; 10,5 gram lif almış bulunursuzunuz. C, E, K ve B6 vitaminlerinin yanında folik asit ve potasyum barındırmaktadır.


#lifiçermeyenyiyecekler
#liflinedemek
#ençoklifiçerenbesinler
#liflibesinlerzayıflama
#lifligıdalarbağırsak
#çözülemeyenliflibesinler
#liflietler
#liflibesintakviyesi
Lif Deposu 10 Besin

"Lif Deposu 10 Besin" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.