Kısa Kapaklı

12 Aralık 2018, Çarşamba 08:54

Nazım Hikmet Ran, 1902 yılında Selanik’te doğmuştur. Şair, yazar ve düşünürdür. Edebiyat alanında şiirler, hikayeler ve oyunlar yazmıştır. Galatasaray Lisesi’nde öğrenim görmüştür. Yükseköğrenimine İstanbul’da devam ederek Bahariye’de tamamlamıştır. Subaylık yaptığı yıllar da olmuştur.

Öğreniminin bir kısmını Rusya’da Moskova üniversitelerinde sürdürmüştür. Rus ideoloji akımlarını yakından takip ederek fikir ve his olarak etkilenmiştir.

Anadolu’da öğretmenlik yapmıştır. Kurtuluş Savaşı sıralarında Bolu’da öğretmenlik görevinde bulunmuştur. Mavi Gözlü Dev, Güzel Yüzlü Şair olarak da lakabı bulunmaktadır. Şiirlerinde ideolojik örgülerden ve insanlığın sorunlarından bahsetmiştir.

Komünizmden etkilenmiştir. 1938 yılında şiirleri yasaklanmıştır. Türkiye’de hapishanelerde yatmıştır. Türkiye Komünist Partisi üyesidir. 11 ayrı davadan yargılanmıştır. Geçtiğimiz yüzyılın en büyük şairleri arasında gösterilmektedir. Çağdaş Türk Şiiri’nde serbest nazım türünde ilk şiir örnekleri sunan Nazım Hikmet, Moskova’ya gitmiştir.

Türk vatandaşlığından çıkarılmıştır. Eserleri birçok dile çevrilerek ödül almıştır. 1963 yılında Moskova’da ölmüştür. Şiirleri 1965 yılından sonra yeniden gündem olarak revaç kazanmıştır.

Çağdaş Türk Şiiri alanında ilk örnekleri serbest nazımla veren Nazım Hikmet, hece ölçüsünü de kullanmıştır. Şiirde bir arayış içine giren Nazım Hikmet zaman geçtikçe duygu ve düşünce bakımında daha olgun ve kendine has şiirler yazmaya da başlamıştır.

Babası memur ve annesi de sanatçıdır. Devlet geleneğini yakından bilen ve sanatçı ruhuyla da hemhal olan bir insan olarak, kendini şiir alanında yetiştirmesi doğal karşılanmaktadır.
Nazım Hikmet

"Nazım Hikmet" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.