Freud Fetih

10 Mart 2019, Pazar 03:12

Yüzyıldan ardından sonsuz büyük sanatçıya esin kaynağı olan Poussin, 1593 seneninde Normandiya'da Les Andelys çevrelerinde doğdu.
Daha çocuk yaşta iken resme alaka duymaya başladı.
1612'de Paris'e gittikçe anatomi , perspektif ve mimarlık eğitimi aldı.
Nicolas Poussin'in öğretmenleri olarak ünlenen Flaman ressamları Ferdinand elle ve George Lallemand'ın stüdyolarında çalışmaya başladı.

Fransız mimar Alexandre Courtois'in sayesinde Krallık koleksiyonlarını araştırdı.
Özellikle İtalyan resim ve heykel sanatıyla ilgilendi.
Bu arada Raffaollo ile Giulio Romano'nun üslubunu araştırdı.

1620'lerin sonlarına doğru sanatının fazlasını,Titian ve Venediklilerden ilham alınarak mitolojiye ayırdı.

1630'da ilk resmi siparişi alarak San Pietro Kilisesine dinî tek tablo yaptı.
Ertesi sene San Luca Akademisi'ne mensup seçildi.
1635'de Kardinal Richelieu'den ehemmiyetli siparişler aldı.

1648'de, classic görünüm geleneğinin mihenk taşı durumuna geldi ve tek dizi görünüm resmi yaptı.


Heykeltraş Francois Duquesnoy ve Domenichino'yla tanıştı.
Joachim Von Sandrart'ın çevreninde şekillenen sahip olunan Barok tipine karşı gayrı resmi oyuncu akademisine iştirak etti.
Louis XIII, ona ilk ressam unvanını verdi.
Paris'te iki krallık şapeli için ( Last Supper, Versailles ), Gobelins goblen fabrikası için sekiz çizgi film, Louvre için Herkül İşçiliği dizisi, Triumph için muhtelif resimler üretti.

Bazı resimlerinde tek masalcı yaklaşımı ile ele aldığı konuların duygusal anlatımını figürlerin hareketlerine yükleyerek tarihsel resim kavramına yeni tek katkıda yer aldı.
Renklerde, mantıkî tek ahenk yaratır, tonlar hudutlu şekiller içerisinde dalgalanarak tablonun kompozisyonunu oluşturur.

Ömrünün nihai senelerinde ellerinin titremesi resim yapmasına mani oldu.
1665 seneninde yaşama gözlerini yumdu.


Önemli Eserleri:
Et In Arcadia Ego, Çobanların Hayranlığı, Müjde, Musa'nın Bulunması, Dört Mevsim, Diogenes ile Peyzaj, Şairin İlhamı, Sabine Kadınlarının Tecavüzü, Flora İmparatorluğu, Kör Orion Yükselen Güneşi Arıyor, Kudüs'teki Tapınağın Yıkımı, Süleyman'ın Yargısı, İdeal Manzara, Masumların Katliamı, Neptün'ün Zaferi, Flora'nın Zaferi, Aşdod'daki Veba, Kutsal Aile, İsa'nın Bedeni Üzerine Laminasyon, Germanicus'un Ölümü, Aziz Erasmus'un Şehadeti, Venüs ve Adonis, Kefalos ve Aurora, Müneccim Tapınması, Kızıl Deniz'in Geçilişi, Kutsal Aile, Phokion'un Cenaze Töreni, Sonbahar, Bacchus Şenlikleri, Eliezer ve Rebeka, Scipio'nun İtidali


#nicolaspoussinsanateserleri
#nicolaspoussintabloları
#etinarcadiaego
#claudelorrain
Nicolas Poussin Hayatı Ve Eserleri

"Nicolas Poussin Hayatı Ve Eserleri" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.