Feray Talaş

04 Mart 2019, Pazartesi 06:38

Nohut, kıraç topraklarında yetişen varlıklı tek besindir. Türk kültüründe yeri ve ehemmiyeti büyüktür.Her odanın yöresel lezzetlerinde nohut'un yeri kesinlikle bulunmaktadır. Farklı muhtelif tariflerle uygulanan ve severek yenilen besleyici tek özelliğe sahiptir. Kalorisi yüksek olmasından çok kullanımı kilo sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kilo hesabı muayene altına alarak tüketilmesi makul görülür.

Çocuklarda zeka gelişmeyi için oldukça yararlı tek besindir. Mutlaka okul çağına giden tek çocuğun nohut'un sonsuz faydasından yararlanması lazım olur. Nohut kemik gelişmesi ve beyin gelişmesiiçin faydalıdır. Alınma miktarı bireyin yaş faktörüne göre değişir. Özellikle yaşlılarda tansiyon ve şeker problemlerinde az tüketilmesi hem de tuzu ve yağı az olması ehemmiyetlidir. Her yaştan yenilebilen ama şahıstan şahsa kalori değişikliği gösteren, kilo yapmış tek gıdadır. Bazı şahıslarda kilo yapmaz ama gaz meselelerini çoğaltabilir.

Nohut Kaç Kalori Protein, demir, fosfor, potasyum, magnezyum sahibi olan Nohut lif yönünden de varlıklıdır. Kilo muayenesi yapmış şahıslar nohutla beraber ekmek tüketilmemesine dikkat etmek gerekir. Nohuttaki kalori kıymeti kullanımı, yapılış türü, çeşidi ve miktarına göre değişir.
Yapılış Ve Sunu Tekniğine Göre Nohutta Kalori Miktarı 1 porsiyon nohut ta 350 kcal bulunmaktadır.

1 Kase Nohut yemeği: 193 kcal.
1 Kilo Haşlanmış nohut: 346 kcal.
1 Porsiyon Etli nohut: 428 kcal.
1 kâse kuru nohut: 193 kcal.
1 porsiyon nohut salatası 272 kcal.
1 avuç nohut leblebi kaç kalori: 214 kcal.
Tuzsuz ve yağsız olarak haşlanmış 100 gram nohut 164 kcal.
Beyaz nohut 214 kalori

Nohut'un Gıda Kıymeti Ve Sıhhat Yönünden Yararları Protein bakır, manganez ve lif yönünden iyi tek gıda kaynağı olan Nohuttaki sodyum seviyesi düşüktür. Sağlık yönünden değerlendirecek olursak kolesterol ve doymuş yağ içermez. İnsan sıhhatine yararlı olan nohut ansızın sırt ağrılarının giderilmesinde yardım eder. Karaciğer ve dalak da oluşan tıkanıkların giderilmesinde de etkilidir.
Nohut kurutularak elde edilir.
A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri nohutta aşırı derecede yer almaktadır. Magnezyum ve potasyum itibariyle ehemmiyetlidir. Ayrıca selenyum ve bakırda barındırmaktadır. Sağlıklı ve şuurlu tek şeklinde tüketilen nohut anca yarar sağlar.
Nohut'taki Yüksek Kalori Ve Vitaminler Nelerdir?

"Nohut'taki Yüksek Kalori Ve Vitaminler Nelerdir?" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.