Bayram Ali Düğü

31 Aralık 2018, Pazartesi 04:21

Sivil savunma; düşman saldırıları ve afet halinde halkın can ve mal kaybının en az düzeye indirilmesi için yapılacak her türlü silahsız, koruyucu, kurtarıcı önlem ve çabalara verilen genel bir isimdir.
Ne yazık ki savaşlar, yıkıcı etkilerini sadece silahlı kuvvetler ve stratejik noktalar üzerinde göstermezler. Günümüzde cephe savaşları dönemi tamamen bitmiş ve yerini biyolojik, teknolojik savaşlar almıştır.
İşte bu şartlar içinde silahlı kuvvetlerimizi destekleyebilmek, ulusal ve bireysel varlığımızı sürdürebilmek için bilinçli, organize ve nitelikli bir sivil savunma yani halk savunması oluşturmak önemli bir gereklilik olmuştur.
Sivil savunma önlemleri ve etkinlikleri bir bütündür; Deprem, yangın, su baskını, kaza gibi büyük felaketler sivil savunma önlem ve etkinliklerinin belirgin biçimde kullanıldığı durumlardan birkaçıdır.

Sivil Savunmanın Başlıca Amaçları:
- Savaş zamanında halkın can ve mal güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmak,
- Doğal felaketlerde halkın canının ve malının kurtarılmasına yardımcı olmak,
- Büyük yangınlarda can ve mal kaybının azaltılmasına yardımcı olmak,
- Hayati öneme sahip resmi ve özel kurumların, tesislerin korunması, onarılması,
- Cephe gerisindeki vatandaşların moral olarak desteklenmesi,
- Her türlü afet veya benzeri durumda diğer ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak.


Sivil savunma; bireye, aileye, topluma ve kurumlara sorumluluk duygusu ve gerekli bilinçlendirmenin yeteri kadar verilmesi sayesinde etkili olabilir. Bu amaçla içişleri Bakanlığının bünyesinde Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Koleji, Sivil Savunma Birlikleri ikaz ve alarm Merkezleri bulunur. Çalışmaları yürütmek üzere illerde Sivil Savunma Müdürlükleri, ilçelerde de Sivil Savunma Memurlukları kurulmuştur
Sivil Savunmada Sorumluluğu Bulunan Kişiler: 17 - 60 yaş arası erkekler, 20 - 50 yaş arası kadınlar ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları, yasa gereği Sivil Savunma hizmetinde görev yapmak zorundadır.
Unutmayın Sivil savunma ihtiyaç duyulduğu zaman insanların seçme şansı olmayan zorunlu yerine getirilmesi gereken bir görev türüdür.

Not : En büyük Sivil Savunma ekibinin ismininde AFAD olduğunu biliyor muydunuz?

Sivil Savunmadan Muaf Tutulacaklar: Güvenlik Kuvvetleri ve Emniyet Mensupları, Sağlık kurulu raporu olanlar, Hastası ve 14 yaş altı çocuğu olanlar, Servis personeli, Yasalarca muaf olan diğer kişiler.

İkaz Alarm ve Çeşitleri:
SARI İKAZ: Hava saldırısı ikazıdır. Üç dakika düz siren sesi.
KIRMIZI İKAZ (ALARM) : Düşman saldırısı. Üç dakika dalgalı siren sesi.
RADYOAKTİF SERPİNTİ : Radyoaktif serpinti. Kesik kesik
KİMYASAL SİLAH SALDIRISI: Kimyasal silah saldırısı. Kesik kesik siren sesi.
BEYAZ İKAZ :Tehlikenin geçtiğini bildiren haber (Tehlike geçti ikaz! TV, Radyo, Hoparlör, Megafon gibi araçlarla duyurulur).
Sivil Savunma Günü

"Sivil Savunma Günü" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.