Bayram Ali Düğü

09 Mart 2019, Cumartesi 09:10

Bazı durumlarda bedende meydana gelen ufak kesikler dahi, (özellikle yumuşak deri bölgeleri gibi titiz noktalarda defa çok kan akışının bulunduğu ve kanın zor durdurulduğu yerler) canımızı yakmaktadır.
Çoğu halde, kanın bileşenleri kendisi başına pıhtılaşır ve kan akışını durdurmak için tek pıhtı oluştururlar. Hassas noktalardaki kan akışının em hızlıca durdurulması gereklidir.
Bazı ananesel müdahaleler kanın pıhtılaşmasını ve kanamanın daha süratli durdurulması yerine şahsa yardımcı olmaktadır.

Herhangi tek ebat ya da derinlikteki kesiklerde ilk ismim her vakit, kanayan noktaya basınç tatbik etmek ve kanayan bölgeyi yüksekte tutmaktır.
Ani ilerleyen ilçeler neticesi meydana gelen yaralanmalara bazı durumlarda anlık muayene edilmesi gereklidir.
En yakın sıhhat kuruluşuna gidnceye kadar hanesel diye tanımladığımız ananesel müdahaleler uygulanmaktadır.
Bu müdaheleler genellikle aile kültüründe edinilmektedir.
Ancak, bu müdahaleler sağlık kurumu gibi resmi sıhhat kuruluşlarında yapılmadığından mümkün tek kötü senaryoda hukuk yolları kapalı olacaktır.
Yapılacak her müdahale evveli sakin olmalı ve düşünceli tek şeklinde hareket edilmelidir.

1. Basınç tatbik etmek ve kanamalı bölgeyi arttırmak
Kanamanın ilk aşaması yaraya sıkıca baskı tatbik etmek ve yarayı kalbinizin üstüne çıkarmaktır.
Kan basıncını temiz tek bez ya da gazlı bezle uygulayabilirsiniz. Bir kompres için kullandığınız bezin ne kadar temiz bulunduğu ehemmiyetli değildir.

Kan sızması halinde, basıncı kesmemeniz gereklidir. Basıncın defa erken bırakılması, oluşacak kan pıhtısını açarak kanamayı artırabilir.
Böyle halde sakin olmalı ve baskıya devam edilmelidir.
Kanamanın yavaşladığını ya da durduğunu muayene etmeden evvel 5 ila 10 dakika süresince yaraya basınç uygulanmalıdır. Kanamanın durmaması durumunda, beş dakika henüz basınç uygulanması gerekmektedir. Kanama hala durmuyorsa, en yakın sıhhat birimine gitmeniz gerekecektir.

2. Buz
Özellikle ağız ilçesinde kanayan tek yaraya buz tatbik etmek, kanamayı durdurmak için tanınmış tek ananesel müdahale yöntemidir.
Aynı vakitte buz şişmeyi azaltmaya da yardım eder. Yapılan tek çalışmada, ağız ilçesinde meydana gelen kanama müddetinin başka bölgelere göre henüz uzun bulunduğu belirlendi ve beden sıcaklığının da tek o kadar yüksek bulunduğu belirlendi. Bu sebeple buz programı beden sıcaklığınızı aşağı çekerken, kanın pıhtılaşma süreyi da erken tek süreçte gerçekleşmiş gerçekleşir.

Nasıl kullanılır: Gazlı bezle sarılmış tek buz parçasını direk yaraya uygulayın. Ani şoklama da olarak bilinen bu formül sarfedilen classic tek müdahaledir.

3. Çay
Kanamayı durdurmak için tanınmış tek başka formül de, büyülenen noktaya ıslak çay poşeti uygulamaktır. Çaydaki tanenlerin kan pıhtılaşmasını teşvik ettiği ve büzücü kabiliyetleri bulunduğu tahmin edilmektedir. Tanenler, efkâr aromasını çaya veren tabii kimyasallardır.
Bu sebeple kan akışında yavaşlama ortaya oluşturmaktadır.

2014 seneninde yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay diş çekildikten ardından meydana çıkabilen ağrı ve kanama için en tabii ilaçlardan biridir. Yapılan tek deneysel çalışmada, yeşil çay posası ve gazlı bez ile uygulanan müdahalenin, diş yuvasında oluşan kanamayı ve ağrıyı durdurduğu belirleme edilmiştir.

Nasıl kullanılır: Bitkisel (Fabrikada katkısal olarak işlenmiş ya da kafeinsiz çayların yarar sağlamadığı belirleme edilmiştir) Kafeinli yeşil ya da kara çayların tanenlerine gereksinim duyulmaktadır. Örneğin, diş çekiminden ardından kanamayı durdurmak için, yeşil ya da kara tek çay poşetini ıslatın ve gazlı bezle sarın. Bezi sıkıca sıkıp yavaşça kanayan kazanın üstüne bastırın.
Bu prosedürü 30 dakika süresince devam ettirin. Kanamayı durdurmak için, bezi kuru yeşil ya da kara çay poşetine bastırın. Dengeli tek basınç kullanarak ve kalbinizin üstüne bölgeyi yukarıya kaldırarak kuru gazlı bez ile tutabilirsiniz.

4. Civanperçemi
Tüm dünyada civanperçeminin muhtelif çeşitleri yer alır. Aşil, Yunan mitolojisinde muhabere esnasında askerlerinin yaralarında kanamayı durdurmak için civanperçemini kullandığını belirtmektedir. 2011 seneninde uygulanan çalışmada, civanperçemi bitkisinin farelerde yaraların süratli iyileşmesine yardımcı olabilecek kadar tesirli bulunduğu yer almıştır.

Nasıl Kullanılır: Civanperçemi, kuru civanperçemi otu öğütülerek yapılır. Kanamayı durdurmak için yaraya taze civanperçemini yaprakları ve çiçekleri ile serpiştirin ve ardından noktaya basınç uygulayın ve yarayı kalbin üstünde tutarak bekletin.

5. Cadı Elağı
Cadı elağının büzücü özelliği, ufak çentiklerde ve kesiklerde kanamayı durdurmaya yardım edebilir. Büzücü özelliği cildi sıkılaştırmaya ve yanında çekmeye, kan akışını azaltmaya ve pıhtılaşmayı sağlamaya yardım eder. Büzücü özelliğinin kanamayı durdurduğunu ispatlamak için daha çok inceleme yapılmasına gereksinim bulunmaktadır, ancak 2007'de yapılan bir çalışmada cadı elağı merheminin belirli cilt bozuklukları için tesirli tek rehabilitasyon bulunduğu yer almıştır.
Kanamayı durdurabilecek kimi büzücü özellikli nebatlar, beygir kuyruğu, muz ve güldür.

Nasıl kullanılır: Kanamayı yavaşlatmak için cadı elağını tek gazlı beze az miktarda sürerek noktaya uygulayın. Saf cadı elağı, herhangi bir ek içki ya da farklı içerikler olmadan tabii olarak fazlası eczanede ve aktarcıda yer almaktadır.

6. C vitamini tozu ve çinko pastilleri
Bir olay çalışmasına göre, c vitamini tozu ve çinko pastilleri uzun süreli kanamayı durdurabilir ve sonrasında kanın pıhtılaşmasına yardım eder. Çalışmada, C vitamini tozunun gazlı bez üstüne sürülmesi ve kanama alanlarına uygulanması, aheste kanamaya yardımcı meydana gelmiştir. Tozu direk kanama olan kazanın üstüne serpmek, çevresel dokuların kanamasını durdurmuştur.

Nasıl kullanılır: Şeker veya tatlandırıcı ile karıştırılmamış saf C vitamini tozu kullanıldığından emin olunmalıdır. Tozu doğrudan kanama olan bölgeye serpiniz, sonra çinko pastili emdiriniz. Çoğu eczanede çinko pastilleri bulunmaktadır.
Yaralanmalarda Kanamayı Durdurmanın Yolları Nelerdir?

"Yaralanmalarda Kanamayı Durdurmanın Yolları Nelerdir?" konusunda yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.