Öznur Saban

Öznur Saban @oznursbn

Hayatın ana kaynağı olan suyun hayatımızdaki yeri ve ehemmiyeti değer biçilmez değerdedir.
Su yaşamanın esas ismidir. Eksikliğinde çoğu tehlikeli rahatsızlıklar meydana çıkabilir. Su tüm organların işlevselliğini muayene altına alır. Beyin gelişimini ve başka uzuvları en iyi şeklinde yönetir.
Gerçek oksijen sudan temin edilir. Eğer suyun eksikliği çok ise aldığınız hava size kafi gelmeyecektir. Yetişkin birinin bedeninde ortalama olarak %60 ve 62 değerlere sahip kadar su bulunmaktadır. Su hayatsal faaliyetlerin esasını ele alır.
Vücudun nerdeyse bütünü sudan gelen oksijenle gelişir. Sağlıklı sindirim sistemi, mide bağırsak hareketleri, kas ve mafsal dokusu hem de damarlardan geride bıraktığımız kanın düzenlemesini sağlar. Vücudun realite hayat kaynağı su, hayati fonksiyonlarımızın başında gelir. Su en ufak hücreye dahi gerekmektedir. Canlanmasını ve aktif olmasını sağlar. Peki, beden aşırı oranda suyu kayıbına uğradığında neler yaşanır? O durumda su eksikliğinde oluşabilecek risklerden söz edelim.
Bakalım şunlar tam anlamıyla neler ?
Vücut için epey ihtiyaç duyulan olan suyun alımı defa ehemmiyetlidir. Günlük alınan su miktarı, sıhhatli tek hayat için defa ehemmiyetlidir. Örneğin, tüm gün yanlızca 2 bardak su içen veyahut 11 bardak su için iki bireyin arasında defa fark yer alır. Az içilen su miktarında oluşabilecek faktör, dehidrasyondur. Dehirdasyon vücudun sıvıyı yitirdiği tanımlamadır. Vücut bundan sonra kesif su kaybından ardından dehirdasyona uğramıştır.
Bütün organlar nerdeyse felakete uğramış hem de hayati organlar nerdeyse iflasın eşiğine gelmiştir.
Burada riziko etkeni epey büyüktür. Sağlıklı tek gelişim ve uzun tek hayat için şuurlu su kullanımı yapmanız lazım olur. Bu sayede organlarınızın çalışma mekanizması henüz sıhhatli boyutlarda yol alırken,düşünce bilgisayarınızda de henüz geniş ve kapsamı geniş olacağını unutmamalısınız.
Beyne geride bıraktığımız oksijen iyi tek kanaat düzeneğinin meydana gelmesine imkan verir. Peki suyun az alınmasında oluşabilecek tehlikeler ve hastalıklar nelerdir ? birde sizi bu hususta bilgilendirelim.

Su Kaybı Nelere Yol Açar ?
Vücudun suyuna bağlı olarak yaşam sürdürmek erken yaşlanmaya yol açar. Vücut sizden henüz temiz ,yeni su istiyor. Her gün binlerce hücre sizin ona sağladığınız su ile yaşam buluyor. Organlar çalışınca sizin verdiğiniz kafi su miktarı ile işlevlerini kaybetmemeye sürüyor ve siz su içtikçe her sabah henüz sıhhatli oksijeni bedeninize depolamış oluyorsunuz.
Bir başka ismi hayat kaynağı olarak malum suyun kullanımı ve miktarı sizin ömrünüzün yaşını belirler. Susuz kalan tek beden direnmeye devam eder. Hatta nihai hamleye gelene kadar kendisi bedeninde var olan su ile durmaya başlar. İdrar azaldıkça organlar bundan zarar görür. Besinler sıvının azlığı ile sindirim kanalında tembelliklere yol açar. Kabızlık meseleleri ve katı besinlerin çoğunluğu sindiriminde azalmalar meydana gelir. Kabızlık arttıkça ve su miktarı azaldıkça karında kuvvetli ağrılar ve adalemeler meydana gelir. Rahatsızlık sinyalleri bundan sonra biraz biraz ses vermeye başlamıştır.
Suyun eksikliğinde tansiyon rahatsızlıkları oluşur. Özellikle en fazla tansiyon düşmesi su kaybında kendisini belirlenmiş eder. Deride kurumalar, ellerde soğukluklar meydana gelir. Terleme seviyesi arttıkça beden terle beraber kendisi suyunu da dışa atmaya başlar. Gözlerde küçülmeler oluşur. #Deridekurumalar artar ve deri nem balansını de biraz biraz kaybeder. Yaşlılık olgusu süratli gelişir. Mide ve bağırsak hareketlerinde yavaşlamalar çoğalır.
Kan sayımı azalır. Kan hücreleri can vermeye başlar. Çeşitli soluk darlığına bağlı hastalıklar meydana gelir. Kas ve eklemde zayıflamalar çoğalır hem de ani ağrılara yol açar. Solunumda tıkanmalar oluşur.
Su azalmasında kalp sağlıksız çalışır ve ani kalp krizi vaziyetleri oluşur. Diğer organlarda bundan negatif tek şeklinde etkilenir. Kısacası suyun eksikliğinde beden kontrolden çıkar hem de ani ölümlere yol açar. Mümkün epey su için ve sayısını minimum 10 bardak olarak belirleyin.


#vücudunsusuzkalmasınelereyolaçar
#sueksikliğibelirtileri
#azsuiçmeninzararlarınelerdir
#vücuttasusuzluktesti
#vücudunsusuzkaldığınınasılanlarız
#azsuiçmekdepresyon
#yeterikadarsuiçmezsekhangiorganımızzarargörür
#canımsuiçmekistemiyor

Werther Etkisi Nedir?

(id: 224)

02 Mart 2019, Cumartesi 06:37

Werter tesiri veyahut fenomeni olarak psikiyatri literatürüne giren bu kavram, nihai senelerde medyanın hayatımızın her alanına girmesiyle bilhassa henüz da sık karşımıza çıkan tek vakası yorumlar.
İnsan davranışlarının yayılma ve benimsenme yollarını söyleyen sosyal öğrenme ya da taklit etme kuramı psikolojik bölgede çoğu bilinmeyene ışık tutmuştur.
Eğitimde ve ahlak değerlerinin benimsetilmesinde incelikleri yeteri kadar kavranılamayan sosyal öğrenme, ne yazık ki bireylerdeki çokça negatif öğrenme ve tutumun baş yayılma sebebidir.
Bu makalemizde 20. Asırda insan gündemini en fazla meşgul eden kavramlardan bir tanesi olan intihar olgusunun yayılmasında ve yükselmesinde Werther fenomenini açıklayacağız.
İstatistikler her üç saniyede tek bireyin intihar teşebbüsünde yer aldığını, her 40 saniyede tek kişin intihar sonucunda yaşamını kaybettiğini toplamda her sene ortalama 1 milyon bireyin intihar ederek yaşamına nihai verildiğini göstermiştir.
Werther fenomeni kısacası, intihar(cana kıyma) fiilinin romantize edilip kitle etkileşim araçlarıyla insanlara sunulmasının intiharları teşvik eden ve erttıran tek durumua neden olduğunu altını çizen tek olaydır.
Bir intihar eyleminin nedenleri temel olarak üç başlıkta toplanır: Psikiyatrik rahatsızlıklar, olaylara bağlı yaşam krizleri ve sosyal öğrenme. Psikiyatrik sebepler akıl ve ruh rahatsızlıklarıyla psikiyatrik müdahale kapsamındaki bütün tıbbi vaziyetleri ifade eder. Olaylara bağlı yaşam krizleri ise tek yakının kayıbı, boşanmak, terk etmek, işsiz kalmak, bedene bağlı tek kayıp veyahut süreğen hastalık yaşam sürdürmek, buluğ çağı krizleri yaşam sürdürmek vs.dir. Bu yazımızda sosyal öğrenme kapsamında Werther fenomeninin intiharlardaki konumunu irdeleyeceğiz. Bu fenomen ilk kez Sosyolog David Philips doğrulusunda tarif edilmiştir. Philips, intiharların edebiyatta ve kitle etkileşim araçlarında yer almasıyla intihar oranlarının taklide bağlı olarak devasa tek artış gösterdiğini fark etmiştir. David Philips, 1947 ile 1968 seneleri arasında yürüttüğü araştırmasında intihar vakıalarının basında öne çıkarılmasının intihar vakalarını %12 arttırdığını belirleme etmişti.
David Philips, 1974 seneninde yayınlanan bu araştırmasında, vardığı neticelerin Ünlü Alman yazar Wolfgang von Goethe'nin "Genç Werther'in Acıları" adlı romanındaki Werther karakterinin kavuşma ümidinin bulunmadığı çaresiz aşkı sebebinden romantik tek şeklinde intihar etmesiyle ilerleyen olaylarla benzerlik gösterdiğini fark edip bu ismi kullanır.
Olayın tarihsel arka planını incelediğimizde Goethe'nin yazdığı "Genç Werther'in Acıları" adlı romanından ardından seri tek şeklinde intihar vakıalarının geliştiği gözlemlenir. Kitapta tek hukuk bürosunda genç tek stajyer olan başkahramanımız Werther, farklı birisi ile evli olan Lotte adlı genç tek bayana aşıktır, fakat bütün aşkına karşın toplum baskısı nedeniyle kavuşma ümidini kaybeden Werther, yaşamda kalmaya göre henüz hafif olan ölümü seçenek eder.Werther'in intiharı kişileri o kadar etkilemiştir ki kitabın yayınlanmasından derhal ileri yıllarda 2000 kadar intihar olayı roman kahramanına öykünerek gerçekleştirilir. Werther yanlızca intiharıyla değil giyim kuşamıyla da devrin gençlerinin idolüdür.
Werther'in sık sık seçenek ettiği sarı pantolon ve mavi ceket devrin genel moda trendi durumunu almış bu vaziyet için "Werther gibi giyinme" tabiri kullanılmaktadır. Kitap ardından ortaya ardı arkası kesilmeyen intiharlar nedeniyle kitabın basımı ve dağıtımı İsveç, Danimarka, İtalya gibi milletlerde uzun bir müddet yasaklanmıştır. Devrin dini otoritelerinden Teolog Lavater, romanın ürettiği olumsuz tesir ve Hristiyanlık'ta Allah'a isyanla eşdeğer olan intihar fiilini yücelttiği gerekçesiyle nedeniyle Goethe'yi dinsizlik ve edepsizlikle itham etmiştir.

Werther Fenomeninden Çıkan Sonuçlar
Werther fenomeni intihar vakalarının basında yansıtılış biçiminin intihar vakalarını direk teşvik ettiğini meydana koymuştur. İntihar fiilinin edebi tek güzellemeyle sunulmasının, gazete ve televizyonlarda intihar eden şahısların haberlerin ön sıralarında ve manşetlerde ele alınmasının çeşitli nedenlerle intihara meyilli duruma gelen bireylerde bu eyleme karşı tek sıcakkanlılık doğurmaktadır.
"Aşkından intihar etti", "Genç aşık ayrılığa dayanamadı", "Gururuna yediremedi", "Ölüm dahi onları ayıramadı" gibi haber başlıklarının bilinçaltına pozitif iletiler olarak yerleştiği meydana çıkmıştır.
Medyanın yanında intihar vakalarının sonrasında, mevzubahis şahsa karşı yüceltici ifadelerin uygulanması intihar vakalarının tek salgına dönüşmesinde sıkça uygulanan yanlışlardan bir tanesidir.
Sanatçı ve ünlü simaların intiharlarının basında işleniş şekli bu manada basın etiği yönünden özellikle devasa önem taşımaktadır. Birçok ülkede intihar vakalarının sebep haberleştirilmesiyle alakalı bazı yönetmelik ve sınırlandırmalar yer almaktadır. Bu hususta Dünya Sıhhat Örgütü'nün basın çalışanları için intihar sahibi olan haberlerin sebep servis edilmesi gerektiğiyle alakalı kılavuz niteliğinde tek kitapçığı yer almaktadır.

Werther tesirine bağlı ölümlerin en süregelen bulunduğu Aralık 14-22 yaşlarıdır.
Gençlerde buna engel olmak yerine diziler ve filmlerde intihar vakıalarına daha düşük yer verilmesi ve intiharın olumsuz ve manasız tarafının öne çıkarılmasının ehemmiyeti büyüktür.


#gençwertherinacılarıekşi
#gençwertherinacılarısözleri
#gençwertherinacılarıkarakterler
#gençwertherinacılarıyazarı
#gençwertherinacılarıfilm
#gençwertherinacılarıişbankası
#gençwertherinacıları1000kitap
#gençwertherinacılarımakale
1 kişi beğendi.
Şayet kendinizi öğleden ardından cansız hissediyorsanız, gün boyu uyanık kalmak için maç ediyorsanız, adrenal yorgunluğuyla mücadele ediyorsanız veyahut yanlızca kendinizi yorgun hissediyorsanız, tek değişim süreyi gelmiş demektir.
Yorgunluktan kurtulmak ve enerjinizi çoğaltmak için tabii, basit ve ekonomik yollar mevcuttur.

*Enerji Seviyelerinizi Arttırmanın 10 Yolu
1. Sebze Suyu
Taze sebze suyu içmek beneninize şok tesiri yapar. Lifleri yeniler, bedende emilimi ve sindirimi basitleştirir. Vücudunuzun besinsel faydalarından kurtulmak için daha düşük çalışması hasebiyle, enerji seviyelerinde artış olduğunu fark edersiniz. Ayrıca sebze suyu içmek, bu arada hücrelere enerji sağlayarak ehemmiyetli vitamin ve mineraller sağlamanıza yardım eder.
Vücudunuzda tek hastalık hissediyorsanız, sebze suyu içmek enerji kaybetmeden evvel enerji tutmak için iyi tek yoldur. Genellikle şeker, koruyucular ve başka katkı maddeleriyle dolu olan mağazada satılan meyve sularını içmeyin. Onlar sizi henüz kötü ve henüz da yorgun hissettirecektir. Bunun adına kendiniz meyve suyu yapın veyahut fikirlere ihtiyaç duyuyorsanız, en sevdiğiniz sebze suyu tariflerinden bazılarını internetten edinin.

2. Uyku Kalitesini Artırın
Uyuyamıyorum? Gecelerinizi uykusuz geçirmeniz, sonrası gün yorgun hissetmenize yol açabilir. Uyurken, vücudunuz günün hasarını onarır ve bedeni yeniler. Yeterli uyku alabilmek sabahları enerji elde etmenin en basit yöntemlerinden bir tanesidir.
Hafta sonları da dahil olmak suretiyle, her sabah aynısı saatlerde yatarak ve uyanarak meblağlı tek uyku programı hazırlayın. Bu iç beden saatinizi düzenlemenize yardım edecektir.
Uykudan 3 saat evvel kafeini ortadan kaldırın zira tesirleri 12 zamana kadar sürebilir.

3. Bitkisel Otlar
Yorgun ya da gerilimli hissediyorsanız, bitkisel otlar size yardım edebilir. Bu iyileştirici nebatlar, hormonların strese reaksiyon verme şeklini muayene etmekten mesul olan adrenal sistemi düzenleyerek bedenin stresle kafaya çıkma kabiliyetini dengeler ve geri yükler. Bitkisel otlar belirli tek beden bölümünü hedeflemez; bunun adına, bütün vücudunuzun gerilim, kaygı ve kuşkusuz yorgunluk ile hafifçe kafaya çıkmasına yardımcı olurlar. Bitkileri günlük rutininize dahil etmek, henüz sakin, daha düşük yorgun ve henüz kendisini adamış hissetmenize yardım edebilir.

4. Karbonhidrat Kullanımını Azaltın
Vücudunuza enerji sağladıkları durumda, karbonhidratlı yiyecekler sizi halsiz hissettirebilir. Şekerli içecekler, çerezler ve işlenmiş besinlerde tespit edilen kolay karbonhidratlar (beyaz ekmek ve makarnaları düşünün), bedeninizi süratle yakar. Hızlı tek enerji yaftası sağlasalar da, kan şekeriniz arttıkça ve ardından düştüğünde kısa sürede tek çarpışma oluşur.
Vücut yorulduğunda sindirmeyi, çarpışmayı ve yanma etkisini önlemek için bedeni henüz uzun süren tam hububat, düşük glisemik karbonhidratlarla beslemeniz gerekecektir.

5. Chia TohumlarıYiyin
Bu büyülü ufak tabii enerji besinleri enerji seviyelerini artıracak ve vücudunuzda defa çok besinsel patlama sağlayacaktır. Antik Mayalar ve Aztekler muhabere esnasında, savaşçılar arasında enerji ve uyanıklığı savunmak için chia tohumları yutardı. Chia tohumlarında tespit edilen esansiyel yağ asitlerinin (omega-3 ve omega-6) uyku niteliğini çoğalttığı, beyin gücünü artırdığı ve inflamasyonla maç ettiği ve bedeni tazelediği görülmüştür.
Kan şekerini stabil tutan yüksek protein ve lif seviyeleri ile birleştiğinde Chia tohumlarının süper tek yiyecek ve tabii enerji takviyesi olarak tesir etmesi şaşırtıcı değildir.

6. Su ve Elektrolitler ile Hidrate Kalın
İlk susuz kalma belirtilerinden birinin yorgunluk olduğunu biliyor muydunuz? Yeterli su içmemek, enerji düzeyinin noksan olmasının ve yorgun hissetmenin nedeni olabilir. Vücudumuz genellikle sudan oluştuğu için, hidrasyondaki ufak dalmalar dahi metabolizmanızı etkilemek için yeterli olacaktır. Gün süresince kafi su ve başka sıvıları içtiğinizden güvenilir olarak beneninize nemlendirin. Ulusal Tıp Akademisi, kadınlar için gün içerisinde 9 bardak, erkekler için 13 bardak tavsiye eder.
Meyve ve sebzeler gibi çoğu yiyeceğin de su içerdiğini unutmamalısınız. Eğer kesif tek antrenmanınız varsa, vücudunuzun terlemesini gerçekleştiren elektrolitlerin konumunu almasına yardımcı olacak tek meşrubatla suyu destek etmek isteyebilirsiniz. Yüksek fruktozlu mısır şurubu ve katkı maddeleri ile yüklü spor içeceklerini unutun ve hindistan cevizi suyunu veya bunun adına tabii olarak limon ve balla tatlandırılmış suyu tercih edin.

7. B Vitaminleri
"Enerji vitamini" şeklinde de malum B12, bütün vitaminlerin en kompleksidir ve enerjiyi artıran en iyi vitaminlerden bir tanesidir. Enerji üretimini destekler ve kan hücrelerini neşeli ve sıhhatli meblağ. Aslında, eğer B12 vitamini eksikse ilk belirtilerden biri düşük enerji seviyeleri olabilir. Suda çözünebilir tek vitamin bulunduğu için vücudunuz çok miktarda B12 saklayamaz ve yediğiniz gıdalardan veyahut gıda takviyesinden vitamin almanıza dayanır.

8. Bitkisel Çaylar
Bitki çayını yudumlarken, korkunç uyarıcılar ya da işlenmiş muhteva maddeleri olmaksızın enerji seviyelerinde tamamiyle tabii tek artış kurulabilir. İki mükemmel tercih yeşil çay ve rooibos çayıdır. Yeşil çay, vücudunuz için çoğu fayda sağlar. Vücudun hücrelerinde zarara karşı savaşmaya yardım eden tek antioksidan olan kateşin ile yüklüdür.
Rooibos çayı, yorgunlukla mücadeleye yardım eden farklı tek çay türüdür. Güney Afrika'nın kırmızı çalı bitkisinden yapılmış olan bu ferahlatıcı kırmızı çay, inflamasyonla savaştığı ve hayvan modellerinde oksidatif stresi engel olan tek antioksidan olan aspalatin dahil antioksidanlarla doludur.

9. Nane Esansiyel Yağı
Zihninizi harekete geçirmenin ve odağı arttırmanın basit tek yoluna ihtiyaç duyuyorsanız, nane yağı sizin aradığınız şey olabilir. Yaygın olarak aroma terapide sarfedilen hayvan çalışmaları, bu canlandırıcı esansiyel yağın beyinde ikazcı tek tesire sahip olma ihtimalini ve stresli baş ağrılarını rehabilitasyon edecek kadar kuvvetli olduğunu bulmuştur. Enerji kayıbı hissettiğinizde bileğinize birkaç damla sürmeye çalışın; Sabah eskiden enerji yaftası sağlamak için duşta kullanın veyahut gün süresince yararlarından yararlanmak için buhar difüzörüne birkaç damla ekleyin.

10. Günlük Egzersiz
Zorlu tek egzersiz sizi yorar mı? Düzenli egzersiz yapmanın rutininize dahil edilmesinin gerçekte enerji seviyelerini artıracağı ve bu arada genel sıhhati geliştirirken enerji ve motivasyonu arttıran en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Unutmayın, egzersiz faydalarını elde etmek için tek maraton koşmanıza lüzum yok. En sevdiğiniz fitness aktivitelerinizin orta seviyeleri de bol miktarda enerji üstünlüğü sağlayacaktır.

*Önlemler
Bu tabii çözümlerin bazılarını denedikten ardından dahi hala düşük enerji düzeyleriyle uğraşıyorsanız, vücudunuzda farklı faktörlerin tesirli olma ihtimalini aklınızdan çıkarmayın. Enerjinin azalmasının en süregelen nedenlerinden kimileri, ilaçlar, tiroid meseleleri, çöküntü ve anemi tüketimini içermektedir. Kronik yorgunluk ayrı olarak kanser, süreğen obstrüktif akciğer hastalığı, diyabet ya da böbrek sorunları gibi henüz ciddi durumların da tek sendromu olabilir.

Azaltılmış enerji seviyelerine ek olarak herhangi bir negatif semptomla karşılaşırsanız, endişelerinizi gidermek için hekiminize danışın ve bunun henüz ciddi tek meselenin işareti olup olmadığını doğrulayın. Kendinizi defalarca kez yorgunluk ve düşük enerji düzeyleriyle uğraşırken bulursanız, enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olabilecek çoğu tabii ilaç bulunmaktadır. Rutininizde daha çok fiziksel etkinlik de dahil olmak suretiyle beslenmenizi değiştirmek, uyku niteliğinizi tedavi etmek ve nane yağını kullanmak, süratli tek enerji patlaması için basit yollardır.

enerji yükseltme meditasyonu
içsel enerjiyi yükseltmek
ruhsal enerji yükseltmek
enerji yükseltmek için dua
yasam enerjisini geri kazanmak
enerji yükseltmek için ne yemeli
hayat enerjim yok
enerjim düşüyor
Şişman olmak sıhhati negatif etkiler. Bunun için kişiler boyları ile orantılı kiloda olması gereklidir. Ama herkes arzuladığı kiloda olamaz. Kimisi yemeyi defa sever, kimisi defa yemese de kilo alır. Genetik faktörlerde şişman olmakta etkilidir. Bazı kişiler defa yemese de vücutları kilo alımına meyillidir.
Bu vaziyet kilo alan insan için epey rahatsız edicidir. Bağırsak performansı düşük olanlarda kilo meselesi yaşar.Kimi kişiler ise daimi diyet durumundadır. Güzel görünmeyi herkes ister fakat daimi diyet inşa etmek da sıhhati negatif etkiler. Herkesin en uygun tek kilosu bulunmaktadır.
Bu kilo yakalandıktan ardından sıhhatli ve derli toplu beslenmek, spor inşa etmek lazım olur.
Çok muhtelif diyetler bulunmaktadır. Ama diyet kulaktan dolma bilgilerle yapılmamalıdır. Herkesin beden yapısı değişik bulunduğu için tek diyetisyen ile birlikte kilo vermek en sağlıklısıdır. Özellikle tek besinli diyetler beden için epey zararı dokunabilecek olabilir. Bedenin sıhhatli olması için bütün gıdalara gereksinimi bulunmaktadır. Zayıflık veyahut güzellik için sıhhat feda edilmemelidir.
Çoğu diyetin içinden bir tanesi olan maydanoz diyetinden söz etmek gerekirse;
Maydanoz epey yararlı tek yiyecektir. Salatalarda, et yemeklerinde ve henüz çoğu yemeğe ve salataya görkemli tek aroma verir. Her mevsim manavlarda, marketlerde, pazarlarda makul ücrete maydanoz bulmak olasıdır. Hatta maydanoz evde balkonda saksıda dahi yetiştirilebilir.
Maydanoz tam tek yağ yakıcıdır. Özellikle sabah kahvaltı masalarında kesinlikle konumunu almalıdır.
Maydanoz diyeti: Bu diyetle çevresel zayıflamak olasıdır. Aslında çoğu insanını meselesi da çevresel kilolardır. Özelikle kalça bölgesinden veyahut göbek bölgesinden defa rahatsızlık duyulur. Bu mekanları eritmek için derli toplu spor da kuraldır. Maydanoz diyeti, karın ve göbek bölgesindeki yağların yakılmasına yardım eder. Tabii yanlızca maydanoz yiyerek göbek ve karın incelmez. Bölgesel yerlere yönelik spor inşa etmek da lazım olur. Bölgesel zayıflamalar için uzman yardımı ehemmiyetlidir.
Çiğ maydanoz diyeti için tek bağ kadar maydanoz adamakıllı yıkanır ve mutfak robotundan 1 su bardağı su ile geçirilir.
Bu karışım 15 gün süresince her gün içilir.
Faydası kesinlikle görülecektir. Maydanoz ile uygulanan kürlerin en yaygını maydanozun suyu ile yapılandır. Bir bağ maydanoz adamakıllı yıkanır, ince ince doğranır ve 4 bardak suda kaynatılır. Ilıyıncaya kadar demlenir ve gün içerisinde kullanılır. Her gün bu küre devam edilirse yeniden defa iyi neticeler elde edilebilir.
Maydanoz diyeti 5 gün içerisinde 3 kilo vermek olasıdır. Tabii bu vaziyet şahıstan şahsa değişebilir. Maydanoz kürünü uyguladıktan ardından bol bol yiyip içip kuşkusuz ki kilo verdirmez. Diyet yapar iken bütün yenilen içilenlere ilgi göstermek lazım olur. Ancak o şeklinde kilo vermek ve sıhhatli zayıflamak lazım olur. Zaten çok hızlı kilo vermek hiç de sıhhatli değildir. Hızlı kilo verenler diyetlerini bitirdikten ardından yeniden çok hızlı kilo alabilirler. Bunun için uzun müddette kilo verenler diyetlerine ilgi ettikçe kilo almazlar.
Süreğen hastalıkları olanlar hangi diyet olursa olsun kesinlikle hekim kontrolünde diyet yapmalıdır.


#maydanozuçiğyemekzayıflatırmı
#maydanozunfaydaları
#maydanozunfaydalarızayıflatırmı
#maydanozzayıflatırmıkadinlarkulübü
#maydanozunzararları
#yumurtamaydanozdiyeti
#maydanozlimonkürüilekaçkiloverdiniz
#maydanozkürüilebirhaftadakaçkiloverilir
1 kişi beğendi.
“Anne ve baba olmaya hazır mısınız?” suali, ebeveynler için çoğu pozitif ve negatif faktörü birlikte taşır.
Öncelikle anne ve baba olmak istediğinize hüküm vermekle başlayan süreçte bütün pozitif istikametleriyle negatif yönlerini de düşünerek bu karara hazırlıklı olmak lazım olur.
Anne ve baba olmak sevinç gibi duygular yaşatsa da yanında belirsizlik, kaygı, merak ve endişe gibi bazı duydular da getirecektir.
Anne, baba adayları için değişik ruhsal ve fiziksel sebepler meydana çıkacaktır.
Baba olmaya hazır olmayan bireylerde değişik düşünceler belirecek anne adayında ise ruhsal ve fiziksel çoğu değişimden etkilenecektir.
Uzmanlar, baba adaylarının daha fazla ömürlerine girecek yeni fertlerin yükümlülükleri ile ilgili endişelendiklerini, baba olma yeterliliğini sorguladıkları belirtiyorlar.
Anne adayları için henüz zorlu geçecek proses mutluğun yanı sıra değişik çoğu farklılığa neden olacaktır.
Bu dönemde bayanlar hormonsal, ruhsal ve fiziksel çoğu değişikliğe hazırlanmak zorunluluğuyla hareket etmeliler ikazında tespit edilen eksperler, bu uzun sürecin bayanlar üstünde mutsuzluğa, zayıflık hissine kapılmalarına, muvaffakiyet endişe yaşamamalarına neden olduğunun altını çiziyorlar.
Anne adayları bedensel ve ruhsal özellikleriyle çocuk sahibi olmaya içgüdüleri nedeniyle henüz hazırdırlar.
Doğal olarak anne adayları için gebelik ve doğum ertesi yalnızca fiziksel ve ruhsal istikametten zorlanabiliyorlar.
Çocuk ile ilgili içgüdüsel zorlanmalar çok az görülüyor.
Anne adayları hamilelikte fiziksel olarak kendisini güzel hissetmemek, kilo sorunları, ağrılar ve günlük hayatta zorlanma gibi meseleler yaşarlar.
Doğum ardından ise çocukları dünyaya geldiği zaman çocuklarına kafi olamama korkusu gibi çoğu sıkıntıya neden gerçekleşir.
Doğum müddetinde atlatılamayan ruhsal meseleler ilerleyerek anne adaylarının bu dönemde çöküntü ve daimi hüzünlü, alıngan ve mutsuz tek duygusal hastalığa itebilir.
Bebek için duyulan endişeler anne ve babayı etkilemektedir.
Genellikle yeni evli ve bebek sahibi olmak isteyen çiftler arasında yaşanacak sebepler arasında bundan sonra yaşam şartlarının bebekle değişeceklerini düşünmeleri, eşler arsında ilişkinin negatif istikamette değişeceği endişesi ve bebekleri için duyulan bütün endişeler meydana çıkabilir.
Bu endişeler kesinlikle fertlerin ilişkilerine yansıyacak negatif şeklinde etkileneceklerdir.
Bu meseleleri aşmak için fertlerin birbirlerine karşı anlayışlı olmaları epey ehemmiyetlidir.
Çiftler birbirlerine gösterecekleri anlayışlı ve savunmacı tavırlarıyla hareket ederek bu meselelerin üstesinden basitçe gelebilir.
Annenin yaşadığı yetersizlik duygusu önemsenmesi lüzumlenen tek haldir.
Birçok anne adayı bu meselesi yaşayabilir, bilhassa ilk bebek içeren annelerde gözlenen bu duygu, bebek için kafi miyim bakabiliyor ve ilgilenebiliyorum kaygısı daimi anne adaylarının düşünüp endişelendiren tek haldir.
Eşlerin bu hususta anne adaylarını teşvik etmesi epey ehemmiyetlidir.
Çok iyi bakıyorsun, iyi besliyorsun tipinde teşvikler epey tesirli olacak anne kendisini kafi hissederek bebeğe daha fazla alaka duyacaktır.
Anneye daimi talimat veren tek baba ananeyi endişelendirecek ve beceremiyorsun iletisi verecektir, bu da gelenek adayını kötü istikamette etkileyecektir.
Erkek anne adayının eskisi gibi olmasını bekleyemeyeceği gibi kimi sorumluluklarının olduğunun farkına varması gerektiğini hissetmeli, anne adayına vakit ve problemleri ile ilgilenmelidir.
Bebek kaygısı yaşam sürdüren anne ve babalara önerilerde tespit edilen eksperler kaygıda bu öneriler vasıtası ile kurtulabileceğinizin altını çiziyorlar.
Çiftler arası etkileşim gebelik ve doğum ertesi epey ehemmiyet kazanmakla birlikte iyi tek etkileşim içerisinde olan çiftler bu dönemlerde yaşayacakları meseleleri birlikte çözerek ferah ve meselesiz geçirebilirler.
Anne adaylarının şuurlu olması bu yolda epey önemli olmakla birlikte anne adayları bebek sahibi olmadan inceleme yapıp kendini nelerin beklediğine pozitif ve negatif farklılıklara hazırlamalıdır, kulaktan dolma malumat şuursuzluk doğurur araştırın ve malumat toplamaya çalışın.
Özellikle de annenin yaşayacağı lohusalık zamanları epey zor geride bıraktığımız ruhsal meselelerle değişecektir şuurlu olmak çifttin ikisi içerisinde geçerli olacaktır.
Çiftler arası sorumluluklarını bilmek de bu süreçte ilgi edilmesi lüzumlenen konular arasındadır.
Çiftler çoğunlukla ilk bebeklerden ardından eşlere karşı değişik tek davranış belirir tüm şeyleri anne dayına yükleyen tek baba figürü yanlıştır.
Bebek ikinizin ortak hükmü neticesi dünyaya gelmiştir sorumluluklar paylaşılmalı ananeni bebek için yaptığı bütün gereksinimleri babanın da gidermesi anneye takviye olması gerektiğini vurgulamak istiyorum.
Anneler bebek dünyaya gözlerini açtıkları gündem ardından vakitlerinin fazlasını bebeklere ayırmak zorunluluğunu hissederler bu yüzden bireyselliğe vakit ayırmak olukça ehemmiyetlidir.
Kendinize vakit ayırarak ruhsal istikametten rahatlamaya çalışmanız tavsiye edilmektedir.
Çiftlerin birbirine vakit ayırması bu dönemlerde ne yazık ki suiistimal edilmekle birlikte temas ile ilgili kopmalar gözlemlenebilir.
Zaman anne ve baba olduğunuz için birbirinizi sevmemenizi veyahut beraber baş kafaya geçireceğiniz dönemleri geride bırakacak değil dönemin tümü sizin birbirinize vakit ayırmayı suiistimal etmeyin
Annelik ve babalık hissinin farkında olmak da bu süreçte iki doğrultusunda içerisine sindirmesi lüzumlenen konuların başında geliyor.
Anne ruhsal ve fiziksel değişimlerden ardından bebek sahibi oluyor ve bebeği daha fazla benimsiyor.
Zamanın fazlası ona bakmakla geçtiği için farkında olma ile ilgili henüz tecrübeli olan anne gibi baba davranışları tek erkekten bekleyemezsiniz baba daha fazla sevme istikametinde babalık gösterecektir.


#bebekyapmayakararveremiyorum
#bebekyapmayahazırmıyımtesti
#hamilekalmayakararverdiğinizdeyapılacaklarlistesi
#bebeksahibiolmakiçin30neden
1 kişi beğendi.
Gördüklerimizi, düşüncelerimizi, duygularımızı, tasarladıklarımızı, isteklerimizi başkalarına anlatmak, farklı tek söylemle "aktarmak" için, söylediklerimize ve yazdıklarımıza emellerimize göre şekil veririz.
Değişen hedeflerimiz, sözlü ve yazılı anlatım biçimlerimizi de etkileyip, değiştirir. Olayları transfer etmek, tek kavramı açıklamak, tek durumdan soz etmek, hisleri, kanaatleri ve davranışları açıklamak, varlıkları tanıtmak gibi muhtelif emellere göre, izah edici, tartışmacı, tasvir edici, öyküleyici anlatım biçimlerini, tek tek veyahut beraber kullanırız.

Ancak, söylediklerimizi veyahut yazdıklarımızı doğru seçilmiş sözcüklerle heyetmiş ve lüzumsuz sözcüklere yer verilmemiş, doğru tümcelerle aktarmamız lazım olur. Açık, basit ve anlaşılır tümceler kuramıyorsak, anlatımımızda tek arıza olması kaçınılmazdır.
Sık uygulanan belirlenmiş başlı anlatım bozuklukları şunlardır:

Sözcük Düzeyindeki Anlatım Bozuklukları
- Anlamdaş (eş anlamlı) kelimenin beraber kullanılması: Mesela, "Bu hadise ile ilgili herkesin görüş ve fikirleri alınmalı.", "Osman, zengin, varlıklı tek adamdır." gibi.
- Kelimenin lüzumsuz kullanılması: Tek kelimesi çıkardığımızda, tümcenin manası değişmiyorsa o kelime gereksizdir.
Örneğin, "Yaklaşık iki sene kadar bu semtte oturduk." cümlesinde "yaklaşık" ve "kadar" sözcüklerinden biri gereksizdir.
- Doğru sözcüğün adına hatalı sözcüğün kullanılması: Sık uygulanan hatalardan bir tanesi de kimi kelimenin anlamlarına makul kullanılmamasıdır.
Örneğin, "Yeni gelen öğrenciler çoğunlukla çekimser davranırlar." cümlesinde, "çekimser" değil "çekingen" kelimesi yer almalıdır.
"Saçları defa büyümüştü." cümlesinde, "büyümüştü" değil "uzamıştı" kelimesi kullanmak gerekir.
- Tek sözcüğün mananına uygunsuz biçimde kullanılması: Mesela, "Bugün fotoğraf çektirmeye gideceğim." gibi.
Resim çekilmez, yapılır.
Fotoğraf çektirilir.
- Çelişen kelimenin beraber kullanılması: "Seni tahminen tam tek saattir bekliyorum" cümlesindeki gibi, manaca birbiriyle çelişen sözcüklere dikkat etmek gerekir.
"Yaklaşık" kelimesi tam olmayan manasını taşır.
"Tam" kelimesi ise karşıtıdır.
- Sözcüğün yerinin hatalı olması: "Çok başım ağrıdığı için ilaç aldım." tümcesi, "Başım defa ağrıdığı için ilaç aldım." biçiminde olması gereklidir.
Deyimlerle Alakalı Anlatım Bozuklukları
Deyimler, manaları iyi bilinmeden kullanılmamalı, ayrı olarak kalıplaşmış yapıları da bozulmamalıdır.
Örneğin, "Bindiği ağacı kestiğinin farkına varmadı." değil, "Bindiği dalı kestiğinin farkına varmadı." denilmelidir.
Cümle Düzeyindeki Anlatım Bozuklukları
- Özne ile yüklemin uyumsuzluğu: Bir tümcede söylenmesi ihtiyaç duyulan olan öznenin söylenmemesi veyahut özneyle yüklem arasında olumluluk - olumsuzluk, tekillik - çoğulluk açılarından ahenksizlik bulunması anlatım sorunu yaratır.
Örneğin, "Hepimiz bağıra çağıra sağa sola koşuyorduk, takviye etmeyi düşünemiyorduk." dediğimizde, birinci tümce pozitif, ikinci tümce olumsuzdur.
"Hepimiz" öznesi pozitif yüklem için tüketilir.
Yüklem negatif ise "hiçbirimiz" denilmelidir.
Oysa örnekte "hepimiz" öznesi hem pozitif hatta negatif yüklem için ortak kullanılmaktadır.
Doğrusu şu şekilde olmalıdır: "Hepimiz, bağıra çağıra sağa sola koşuyorduk; hiçbirimiz takviye etmeyi düşünemiyorduk.".
- Nesne ile yüklemin uyumsuzluğu (nesne eksikliği): Cümlelerde nesnelerin söylenmemesi anlatım bozukluğuna yol açar.
Örneğin, "Biliyorsun babam sana defa güvenir ve sever." tümcesi, "Biliyorsun babam sana defa güvenir ve seni sever." biçiminde olması gereklidir.

- Tümleçlerle alakalı bozukluklar: Aynı nesneye bağlanmaması lüzumlenen tümcelerin aynısı nesneye bağlanması ve yüklemi tümleyen tümlecin söylenmemesi anlatım sorunu oluşturur.
"Dostlar, birbirini zamanlar ve gerektiğinde yardımcı olur." tümcesi, "Dostlar, birbirini zamanlar ve gerektiğinde birbirine yardımcı olur." biçiminde olması gereklidir.

- Fiil çatılarıyla alakalı bozukluklar: Yan cümleciklerin yüklemi ile esas tümcenin yüklemi arasında ahenksizlik olmamalıdır.
"Avcılar, avladıklarını odun ateşinde pişirilerek yediler." tümcesi, "Avcılar, avladıklarını odun ateşinde pişirerek yediler." biçiminde olması gereklidir.

- Eklerle alakalı bozukluklar: Gerekli tek ekin kullanılmaması, hatalı tek ekin uygulanması veyahut tek ekin çoktan uygulanması anlatım sorunu yaratır.
Örneğin, "Trenle yolculuk yapmasını ben de defa severim." cümlesindeki iyelik eki anlatımı bozmaktadır.
Doğrusu, "Trenle yolculuk inşa etmeyi ben de defa severim." biçiminde olması gereklidir.

- Tamlamalarla alakalı bozukluklar: Kurulan cümlelerdeki tamlamalarda, tamlamayı meydana getiren unsurlar (isim, zamir, sıfat) arasında tekillik çoğulluk uyumu bulunmalıdır.
Ayrıca, sayı sıfatlarından ve belgesiz sıfatlardan ardından gelen isimlerin çoğul eki almadıkları kuralına da dikkat etmek gerekir.
Birden çok tamlananı tespit edilen ad tamlamalarında, tamlananlardan biri tekilse öteki de tekil, biri çoğulsa öteki de çoğul olması gereklidir.
Örneğin, "Fabrikada ne kadar işçiler varsa, hepsi zam istiyor." cümlesinde, tamlamayı meydana getiren sözcüklerde tekillik çoğulluk uyumsuzluğu bulunmaktadır.


#anlatımbozukluklarıörnekler
#anlatımbozukluklarıtest
#anlatımbozukluklarıpdf
#anlatımbozukluklarıörnekcümlelerveaçıklamaları
#anlatımbozukluklarıtdk
#anlatımbozukluklarıkısanotlar
#anlamadayalıanlatımbozuklukları
#anlatımbozukluğuçıkmışsorular
1 kişi beğendi.
Richard Nixon, Amerika Entegre Devletleri'nin 37. Başkanıdır.
Başkan olarak 1969-1974 yılları arasında misyon yapmıştır.
Yardımcılığını Spiro Agnew ve Gerald Ford üstlenmiştir.
Cumhuriyet Partisi'nden seçilmiştir.
Başkan Nixon, 9 Ocak 1913 seneninde Yorba Linda, Kaliforniya'da dünyaya gelmiştir.
22 Nisan 1994 seneninde, New York'ta ölmüştür.
Patricia Ryan Nixon ile evlilik yaşamı yaşamıştor.
Çocukları, Patricia, Julie'dır.
Richard Nixon, Watergate Skandalı'nın neticeninde görevden istifa eden başkan olarak tanımlanır. Ayrıca Vietnam Savaşı'nı sona erdirmek ve Sovyetler Birliği ve Çin ile ABD ilişkilerini ilerletmek için yaptığı teşebbüsleri ile tanınır.

Richard Nixon, Güney Kaliforniya'da büyümüştür. Ailesi fukaraydı ve iki kardeşini hastalıktan kaybederek epey zor tek çocukluk geçirmiştir. Richard zeki tek çocuktu ve Üniversite okudu.
Münazara, spor ve drama üstüne yoğunlaştı.
Ayrıca Kuzey Carolina'daki Duke Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden tam burs kazandı. Ve Hukuk Fakültesinden mezun oldu.
Duke'den mezun olduktan ardından, Richard hukuk bölümünde avukat olarak stajyerliğe başladı. İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla deniz filo birliğine iştirak etti.
1946 seneninde Donanma ayrılmadan evvel Teğmen rütbesine yükseldi. Ve savaşta Pasifik cephesinde misyon aldı. Donanmadan ayrıldıktan ardından, Nixon politikaya girmek için hüküm aldı. İlk evvel ABD Temsilciler Parlamentosu için çalıştı ve 1946 seçimlerinde parlementoya girdi. Dört sene ardından Senato için çalıştı ve o seçimi de kazandı. Nixon, anti-komünist bulunduğu için kurultayda ün kazandı. Bu onu halkla tanınmış duruma getirdi.

1952'de Dwight Eisenhower eşliğinde başkan yardımcılığına seçildi. Nixon, ABD tarihinde en aktif başkan yardımcılığını yaptığı 8 sene süresince Eisenhower eşliğinde başkan muavini olarak misyon yaptı. Nixon, başkan yardımcılığı vazifesini, ondan evvelki başka başkan yardımcılarından defa daha çok yaptığını diyordu. Ulusal Güvenlik ve kabine toplantılarına katıldı ve Eisenhower'ın katılamaması hasebiyle bu toplantıların fazlasını yönetti. Eisenhower kalp krizi geçirdiğinde ve altı hafta süresince çalışamadığı vakit, Nixon ülkeyi tesirli tek şeklinde yönetiyordu. Nixon ayrı olarak 1957 seneninde Sivil Haklar Kanunu mevzuatına kurultay yolu ile yardımcı oldu ve dünya dış ticaretini gerçekleştirdi.
Nixon 1960'da cumhurbaşkanlığına aday oldu fakat John Kennedy'ye kaybetti. Daha ardından California valisi olmak için seçimlerde aday oldu ve kaybetti. Bundan ardından politikadan emekli olduğunu ve New York'ta Wall Street'te çalışmaya başladığını izah etti.
1968'de Nixon yeniden başkanlık için aday oldu.
Ve bu sefer tercihleri kazandı. Nixon'un başkanlığı her vakit için Watergate skandalıyla hatırlansa da başkanlığı esnasında birçok ehemmiyetli aktivite ve başarıya imzaladı.

O'nun başkanlığı döneminde,

*Aydaki Erkek - Neil Armstrong, 21 Temmuz 1969'da Ay'da ilk yürüyen erkek O' onun döneminde oldu.
*Çin'e Ziyaret - Komünist Çin, Entegre Devletler'le görüşmeden evvel kapalı tek ülke durumuna gelmişti. Nixon, Başkan Mao'yu ziyaret etmeyi başardı ve Çin ile gelecekteki ehemmiyetli ilişkilerin yolunu açtı.
*Vietnam Muhabereyi - Nixon, ABD'nin Vietnam Savaşı'nı sona erdirdi. 1973'teki Paris Sulh Anlaşması ile ABD birlikleri Vietnam'dan çekildi.
*Sovyetler Birliği ile Antlaşma - Nixon ayrı olarak, Sovyetler Birliği'ne yaptığı tarihi tek ziyarette liderleri Leonid Brezhnev ile tek araya gelerek iki ehemmiyetli anlaşmayı imzaladı: Mutlak 1 Antlaşması ve AntiBalistik Roket Anlaşması.

1972'de Washington DC'deki Watergate binalarındaki Demokrat Parti genel merkezine girmeye gayret gösteren beş şahıs yakalanmıştı. Bu adamların Nixon idaresi için çalıştığı anlaşılmıştı. Nixon, bu iddaaları reddetti. Çalışanlarının bunu destur almadan yaptıklarını ifade etti. Ancak, ardından Nixon'un saklı kasetleri belirlendi.
Kongre, Nixon'a müdahale etmeye hazırlandı ve Senato'nun onu görevden alması için oyları yeterliydi. Davaya girmek adına Nixon istifa etti ve başkan yardımcısı Gerald Ford yerine başkan oldu. Nixon 1994 seneninde ölmüştür.
Bill Clinton, George Bush, Ronald Reagan, Jimmy Carter ve Gerald Ford gibi isimler cenazesinde yer almıştır. Nixon, Kalifornia'dan Reisicumhur olan tek kişidir. Başkan Gerald Ford, işlediği suçtan kaynaklı Nixon'ı affetmiştir. Watergate skandalıyla alakalı yalan söylediği vakit "Ben tek dolandırıcı değilim. Elime geçen bir çok şeyi hakederek kazandım." demiştir.


#richardnixonölümü
#richardnixonsözleri
#watergate
#richardnixonjulienixoneisenhower
#patnixon
#geraldford
#nixonwatergate
#abdbaşkanları
1 kişi beğendi.
Ünü: Futbol Oyuncu
Uyruk: Amerikan
Doğum Tarihi: 2 Haziran 1980
Yaşı: 39
Burcu: İkizler
Boyu: 1.80 M
Doğum Yeri: Rochester, New York, Amerika Entegre Devletleri
Eşi / Külüstür Eşi: Glennon Doyle Melton (2017), Sarah Huffman (2016)
Eğitimi: Florida Üniversitesi
Abby Wambach, emekliye ayrılmaya yaklaşan Amerikan futbol oyuncusudur.

İki sefer Olimpiyat altın madalya sahibi ve tek FIFA Kadınlar Dünya Kupası şampiyonu olan Wambach'ın kariyeri, sonsuz başarılar ve başarılar ile ilgi çeken fevkalade parlak tek performansla doludur. 2001'de ilk defa kazandığı günden bu yana, sahada sihirli tek şeklinde oynamaya devam eden, hedeflerden ardından gol atan ve ABD Milli Kadınlar takımı için zafer kazandıran Wambach hiç durmadı. İleriye doğru, ulusal grup için şimiye kadarki en yüksek gol atan futbolcu olma rekorunu elinde tutuyor. Ayrıca 184 gol ile hem bayan hatta erkek futbolcular için en yüksek beynelmilel amaçlar için dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır. Ticari marka tipi dalış başlıkları ile gol atıyordu, gençliğinden nihai oyununa kadar sürdürdüğü tek stildir bu. Tüm hedefleri istisnai olsa da, en iyi ve en öneme kıymet olanı, 2011 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda 122. dakikada Brezilya'ya karşı çeyrek finalde attığı gol oldu. Performansı için o sene Bronz Çizme ve Gümüş Top mükafatı aldı. Wambach'ın gol atma kabiliyeti, fiziksel canlılığı, harika konumsal manası ve fevkalade iş ahlakı, onu futbol tarihinin bütün vakitlerinin en etkili ve en devasa futbolcularından biri durumuna getirdi.

Abby Wambach, 2 Haziran 1980 tarihinde Rochester, New York'ta Pete ve Judy Wambach'a ikilisinin çocukları olarak doğdu. O, yedi kardeşin en küçüğüdür. Wambach'ın futbol sevgisi, dört yaşında erken sayılabilecek tek dönemde başladı. İlginç tek şeklinde, sporu oynamaya hüküm veren ilk ablasıydı. Esinlenerek, o da spor oynamak için topu eline aldı.
1994'ten 1998'e kadar mahalli tek lisede eğitim gördü. Okuldayken, oyunu istisnai olarak gelişti. Lise kariyerinde 142 gol attı. Bu müddet zarfında Wambach, ardından beynelmilel tek futbolcu olarak imzası durumuna gelen tek beceri olan dalış başlıklarını kesif tek şeklinde uyguladı. Olağanüstü kayıtları onun en fazla tanınmış lise oyuncusu olmasına yardımcı oldu.

Rochester kulüp takımının kaptanı oldu. Ayrıca, bu arada Olimpik Kalkınma Programı (ODP) U-16 Ulusal Takımı ve Milli U-20 Futbolcu Havuzu üyesiydi. Hatta ABD'nin milli futbol takımıyla idman yaptı ve grupta oynadı. Ayrıca, Pekin, Çin'de rekabet etmek için ilk Amerikan gençlik futbol takımının tek parçası oldu.
En iyi üniversiteye mensup olarak etiketlenmiş, Wambach'ın ülkenin en iyi üniversiteleri doğrulusunda kesif olarak aranması yanlızca doğaldı. Çok düşündükten ardından, 1997-1998 seneleri arasında Gainesville'deki Florida Üniversitesine katılmak için tam tek atletizm bursunu kabul etti.

Birinci katagorisinde, Wambach takımını Florida Gators'ı 15 sefer şampiyon olan North Carolina Tar Heels'in ilk NCAA milli şampiyonluğuna taşıdı. Ekibiyle beraber, Florida Gators çoğu şampiyonluğu ve mükafatı tek araya getirdi. Ayrıca, okul kariyer kayıtlarını amaçlar, asistler, puanlar, oyun kazanan amaçlar ve şapka hileleri için belirlemede yardımcı oldu. On sene süresince, 96 gol ile önde gelen golcüydü.

Abby Wambach'ın fevkalade beceri ve gelişimleri, 2001 seneninde ulusal grup idman kampında yer edinmiştir.
İlk mücadelesi, Almanya'da Nike ABD Kupası'nda Chicago'ya karşı meydana gelmiştir. Takımı 4-1 mücadelesi kazandı. Daha ardından, San Jose'de Finlandiya'ya karşı oynanan tek mücadelede Wambach, takımının mücadelesi 3-0 kazanmasına yardım eden ilk beynelmilel golünü attı.
Bu arada, kulüp kariyeri 2002 seneninde, Bayan Özgürlüğü Futbol Federasyonu'nun ikinci sezonu için Washington Freedom doğrulusunda seçildiğinde başladı. On gol ve asist ile öncü forvet oldu ve Sene WUSA Çaylağı seçildi.
2003 sezonunda Wambach, Washington Freedom'a Kurucular Kupası 3'ü yerleştirme ile ilgili takviye etti. Atlanta Beat'a karşı uygulanan nihai mücadelede, kurucuları Kupa tarihinin ikinci en süratli golünü değil, bu arada oyunun galibiyet golünü 2-1 ile bitirmeyi muvaffak oldu.
2003 senesi, FIFA Kadınlar Dünya Kupası takımı için ABD kadrosuna seçildiği sırada Wambach'ın beynelmilel kariyerinin başlangıcını işaret etti. FIFA 2003'te Wambach'ın performansı evvelki rekoruyla aynıydı. ABD takımı içerisinde turnuvada üç gol attı.
FIFA 2004 Yaz Olimpiyatları için ulusal takımla çalışmaya başladı. Wambach tüm mücadelelerde oldukça önemli tek rol oynadı.

Wambach 2004 Yaz Olimpiyatları'nda dört amacı, Olimpiyat etkinliklerinde tek tek ABD oyuncusu olarak yeni tek rekor kırdı. Milli grup için 30 mücadelede 31 beynelmilel gol ve 13 asist rekoruyla senesi tamamladı. Yılın FIFA Kadınlar Dünya Oyuncusu için dördünü tamamladı.
2007 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda, Abby Wambach Kuzey Kore, İsveç, Nijerya ve İngiltere'ye karşı her mücadelede tek gol attı. Yarı finalde Brezilya'ya kaybettiler ve Norveç'e karşı alınan galibiyetin sonrasında üçüncü sırada turnuvayı bitirdiler. Şampiyonada Wambach altı mücadelede altı gol attı. ABD'nin milli futbol takımı tarihinin 100 beynelmilel mücadele kazanan yirminci oyuncusu oldu.

Çin Pekin'de tertip eden 2008 Yaz Olimpiyatları'nda, kırık sol bacak sakatlanması hasebiyle grubun tek parçası olamadı. Takımın önde gelen golcüsü yoktu.
Ancak, turnuvada altın madalya kazanan takımı moralini düzeltti. Wambach'ın 100. golü, 19 Temmuz 2009 tarihinde Kanada'nın Rochester şehrinde oynanan arkadaşlık mücadeleninde geldi. Dünya tarihinde beşinci ABD'li futbolcu ve dokuzuncu bayan futbolcu oldu. Dahası, daha düşük oyunda 100 gol atarak, henüz evvel feat'e bulunduran başka dört Amerikalı oyuncudan henüz fazlasına ulaştı.

Bu arada, 2008'de kadınlar için yeni tek profesyonel lig kuruldu: Kadınlar Profesyonel Futbol Ligi(WPS). Yeni ligde Wambach, Washington Özgürlüğüne atandı. 2009 seneninde sekiz golle en iyi WPS Oyuncusu oldu ve 2010 WPS All-Star Takımı seçildi. Olağanüstü performansı, 2010 WPS All-Star Oyununun iki kaptanından biri olmasına yardımcı oldu.
2011 seneninde Wambach, FIFA Kadınlar Dünya Kupası için ABD ulusal takımına seçildi. Brezilya'ya karşı çeyrek finalde, FIFA yarışmasında elde ettiği son olarak gol için yeni tek rekor kırdı.

Japonya'ya karşı finalde, ilk yarıda tek gol attı ve böylelikle 13 golle FIFA Kadınlar Dünya Kupası tarihinde ABD'li olarak bütün zamanların en skorer öncüsü oldu. Ancak, ABD mücadelesi Japonya'ya kaybetti. Yarışmada Bronz madalya, Gümüş Top ve Gümüş Madalya aldı.
2012 seneninde yeni tek bayan futbol ligi ilan edildiğinde, Wambach ulusal takımdan seçilen birkaç futbolcu arasındaydı. NWSL Futbolcu Tahsisi'nin tek parçası olarak, New York'taki National Women's Soccer League kulübü, New York'taki Rochester'a devredildi. İlk açılış maçını 14 Nisan 2013'te Sky Blue FC'ye karşı yaptı.

Wambach, FC Kansas City'nin galibiyetindeki iki golün sonrasında haftasonu NWSL Haftanın oyuncusu seçildi. Ligde, tek gol atıp, Sky Blue FC üstünden Flash'ın galibiyetine takviye olmak için iki sefer mükafatı kazanan ilk futbolcu oldu. 2012'de Yaz Olimpiyatları'nda, Wambach final dışında her mücadelede beş gol attı. Ayrıca turnuvada 140. uluslararası hedefini de elde etti.
Wambach 2015'te dördüncü ve nihai FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda Kanada'da oynadı. ABD, Dünya Kupası'nı kaldırarak turnuvayı rahatlıkla kazandı. Aynı sene ekim ayında emekli olacağını izah etti. Oynadığı nihai oyun 16 Aralık'ta New Orleans'taydı.

Abby Wambach'ın kariyeri hep fevkalade parlaktı. Uluslararası kariyerinde 255 beynelmilel mücadelede 184 gol attı ve şu zamana kadar tuttuğu tek rekor olan bayan ve erkekler için bütün zamanların önde gelen beynelmilel golcüsü oldu.
ABD Futbol Federasyonunun Sene Futbol Oyuncu Ödülü'nü altı sefer aldı (2003, 2004, 2007, 2010, 2011 ve 2013) 2011 seneninde Wifbach, FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda saygın Bronz Çizme ve Gümüş Top aldı. Aynı sene, Brezilya'ya karşı 122. dakikada denklem golüyle En İyi Oyun için ESPY Ödülü'nü kazandı.
2004 ve 2012 Yaz Olimpiyatları'nda Atina ve Londra'da altın aldı. 2012 seneninde FIFA Dünya Oyuncusu Mükafatına layık görülmüş ve on sene ardından kazanan ilk Amerikalı meydana gelmiştir.

ABD'nin 2015 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'ndaki zaferi, Wambach ve ekibinin New York City'de tek Ticker Tape Parade ile onurlandırılacak ilk bayan spor takımı olmalarına yardımcı oldu. Ekip ayrı olarak Beyaz Saray'da Başkan Barack Obama doğrulusunda da onurlandırıldı.
2015 seneninde gezegenin en tesirli insanlarının yer aldığı Time 100 listesine seçildi. Abby Wambach Ekim 2013'te Hawaii'de uzun vakittir sevgilisi olan Sarah Huffman ile izdivaç etti. Üç sene ardından, Eylül 2016'da çift boşanmalarını izah etti. Kasım 2016'da Wambach, yazar Glennon Doyle Melton ile temas içerisinde olduğunu açıkladı. Mayıs 2017'de evlilik yeminlerini aldılar.
1 kişi beğendi.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.