Bayram Ali Düğü

23 Kasım 2018, Cuma 12:46

Özellikle soğuk kış aylarında en ufak bir soğuk algınlığında derhal burnumuz akmaya başlar.

Burnumuzun akması için elimizde hiç bir şey gelmez. İnsanlar ağladığında da sümüğü akar. Hem de kimi insanların daha çok akar.

Az yada çok akan burnumuzun akması hiç hoşumuza gitmeyen bir durumdur. Her ne kadar hoşumuza gitmese de sümüğünde vücut sağlığımız için gerekliliği vardır. Sümük burun mukozasındaki bezler tarafından üretilir.

İki katmandan oluşur. İç kısmın su oranı yüksektir ve nötrdür. Hariç bölümü ise daha yapışkan bir yapıdan oluşur. Sümük solunum yollarının girişinde soluduğumuz havayı temizler. Bunu havayla aldığımız mikroorganizmaları içerdiği enzimlerle eritir. Özdeş vakitte yapışkan hariç bölümü havayla soluduğumuz toz , pislik , vb… tutarak vücuda girmesini engelleyen bir filtre görevi görür.

Sulu bir yapıya sahip olan sümük gün içinde dökülen mukoza hücreleri , havadan gelen toz , pislik ve mikroorganizma artıklarını üzerine yapıştırarak koyu bir kıvam alır.

Bu yüzden de sizin için gereksiz gibi gelse de insan vücudunun hastalıklardan korunmasına yarayan çok yararlı bir sıvıdır. Ya da katıdır :) Bazen ikisi de olabiliyor.

Bir de bunun ağızdan gelen kısmı vardır. Bunun da ismi balgam'dır. Burandan gelene Sümük, Ağızdan gelen mukozaya'da balgam denir.

Şunu unutmayın burnunuzdan parmağınızla çıkartıp, sağa sola attığınız her sümük parçası sizin hastalanmanıza sebep verebilir.

Son olarak şunu da eklemek istiyorum. Sağlıklı bir insan vücudu günde 34 GR sümük üretiyor.
Hemen aklınıza 34 x 365 gelmesin :)
Yılda 12 KG Ediyor :)
Sümük

Tümünü Göster (1)
Bayram Ali Düğü'nün yorumuna görüş bildirmek için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.