Bayram Ali Düğü

22 Kasım 2018, Perşembe 10:43

Cennet Yurdumuzun, ismi henüz önceki devirlerden beri değişmeyen şehirlerinden biri de Konya'dır. Konya isiminin "Kutsal Tasvir" anlamındaki "İkon" sözcüğüne bağlı olduğu sav edilir. Bu konuda değişiklik rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan biri; kente dadanan ejderhayı öldüren kişiye şükran ifadesi olarak bir Abide yapılır ve üzerine de olayı anlatan bir fotoğraf çizilir. Bu anıta verilen ad, "İkonion" dur.

İkonion ismi, İcconium'a dönüşürken, Roma döneminde İmparator adlarıyla değişen Yepyeni söyleniş biçimlerine rastlanır. Bunlar; "Claudiconium, Colonia Selie, Augusta İconium" dur. Bizans kaynaklarında "Tokonion" olarak geçen şehrimize yakıştırılan başka isimler şöyledir:
"Ycconium, Conium, Stancona, Conia, Cogne, Cogna, Konien, Konia..."

Arapların Kuniya dedikleri hoş kentimiz, selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde bir henüz değişmeyerek günümüze kadar gelen ismine kavuşmuştur: Konya...

Konya İli, M.Ö. 7. bin yılından beri yerleşim yeri olmuş, bir hayli medeniyete beşiklik etmiştir. Yazının M.Ö. 3500'de kullanılmaya başladığı hatırlanacak olursa, Konya'nın, ülkemizin en henüz önceki yerleşim merkezleri arasında bulunduğu söylenebilir.

Çumra (bkz: Çatalhöyük), yalnızca ülkemizin değil, Dünya ölçüsünde Aş kültürünün ilk kez başladığı, tarımın yapıldığı, ateşin kullanıldığı, yerleşik hayata geçildiği, vahşi hayvan saldırılarına karşı ortak savunmanın yapıldığı merkez olarak tanınır.

Çatalhöyük, Neolitik, Erbaba ve Karahöyük Kalkolitik, Alaeddin Tepesi, henüz önceki Tunç Devri merkezleridir.

Tarih devirlerinde Hititler ve Lidyalılar, M.Ö. 6. yüzyılda Persler, M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender, Selevkoslar, Bergama krallığı, M.Ö. 2. yüzyılda Roma, M.S. 395'te Konya ve çevresine Yargıç oldular.

7. Asır başlarında Sasaniler, bu yüzyılın ortalarında Muaviye komutasındaki Emeviler, şehri geçici olarak işgal ettiler.

10. yüzyıla kadar bir Bizans eyaleti olan Konya; Müslüman Araplar'ın akınlarına maruz kaldı. Malazgirt Zaferi'nden Evvel Konya'ya ilk gelen, Türk akıncıları Selçuklular oldu. (1069)

Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan, 1071'de Bizans İmparatoru Romen Diyojen'i Malazgirt' te net bir yenilgiye uğratarak, Türkler'e Anadolu'nun Kapılarını açtı. Sultan Alparslan, zaferden sonra komutanlarına Anadolu'nun tamamiyle fethedilmesi görevini verdi. Konya; Anadolu Fatihi, Selçuklu Kutalmışoğlu Sultan Süleymanşah, tarafından fethedildi. Fetih tarihi hakkında değişiklik eserlerde ayrımlı görüşlere yer verilmektedir. (1072, 1074, v.b.) fakat şu bir gerçektir ki, Kutalmışoğlu Süleyman Şah I, Konya'yı fethettikten sonra batıya yönelmiş, merkez olarak İznik'i seçerek, Anadolu Selçuklu Devleti'ni 1074 yılında kurmuştur. Buna göre Konya'nın fetih tarihi netlikle 1074'ten henüz öncedir. Fetihle Şehrimizde Türk-İslam egemenliği dönemi başlamıştır.
Konya

Tümünü Göster (2)
Bayram Ali Düğü'nün yorumuna görüş bildirmek için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.