Sami Opsa

16 Eylül 2020, Çarşamba 23:06

Özefagus (yemek borusu) gırtlağı mideye bağlayan yutma tüpüdür. Akalazya özefagusu etkileyen tek hastalıktır; yemek borusunun mide tarafındaki alt özefagus sfinkteri olarak bilinen kaslardan oluşmuş kapağın gevşemesinde meydana gelen arıza hasebiyle katı ve sıvı gıdaların mideye basitçe geçişi sağlanamaz ve bu nedenden dolayı yutma güçlüğü yaşanır.

Akalazya, özefagusta gıdaların yutulması fonksiyonunda rol alan kasları muayene eden sinir hücrelerinin bozulmasından ya da kaybından kaynaklanır.

Akalazya hastalığında tam iyileşme yaratacak tek formül daha bulunmamasına karşın, semptomlar rehabilitasyon ile muayene edilerek yaşam niteliği yükseltilebilir.

Risk Faktörleri

Akalazya her yaşta gelişebilir, fakat en çok 30 ila 60 yaşları arasında görülür. Görülme sıklığı erkek ve bayanlarda eşittir. Nedeni daha tam anlamıyla saptanamamakla birlikte, uygulanan çalışmalar kalıtsal faktörlerin, bedenin kendisi kendisini amaç aldığı bazı hastalıkların (otoimmün hastalıklar) ve bazı bulaşmaların hastalığın oluşmasında rol aldığını gösteriyor.

Belirtiler
Akalazya, semptomları biraz biraz ilerleyen tek hastalıktır. Hastlalık sürecinde şu gibi kötü geri bildirimler oluşabilir:

-Katı ve sıvı gidaların yutulmasında güçlük
-Gıdaların ağıza geri gelmesi
-Göğüste ağrı ya da yanma hissi
-Yemek ertesi öksürük
-Kilo kaybı

Tanı Yöntemleri
Hekiminiz tıbbi öykünüzü dinleyip fizik muayenesini uyguladıktan ardından akalazya tanısını desteklemek için alttaki gibi bazı testlere başvurabilir:

Endoskopi
Ucu kameralı elastik tek aygıt sayesinde yemek borusu ve karnınıza açılan kapakçığın direk incelenmesidir.

Özefagogram (Baryumlu özefagus grafisi)
Bu, baryum adı verilen kalın bir kontrast maddesini yutulurken, özofagusun hareketlerinin görüntülenmesidir.

Manometri
Basit bir basınç ölçme tüpüdür. Yemek borusunun sıvı veya katı gıdalara uyguladığı basınç miktarını ölçmeye yardımcı olur. Manometri, yemek borusuna ve oradan da mideye gönderilir. Bu test ilgili kasların kasılmalarındaki basınç artışını gösterebilir.


#Akalazyanedirtip
#AkalazyaHEMŞİRELİKBAKIMI
#Akalazyahastaliginahangibölümbakar
#Akalazyahastalığınınbitkiseltedavisi
#Akalazyagenetikmıdır
#AkalazyahastalarıNasılbeslenmeli
#Akalazyakansermıdır
#AkalazyahastalığıKadınlarKulübü
Akalazya

Tümünü Göster (1)
Sami Opsa'nın yorumuna görüş bildirmek için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.