Bahadır Et

17 Eylül 2020, Perşembe 15:33

Çocukluk çağında gaita yaparken ya da sonrasında kan gelmesi sık karşılaşılan ve önemsenmesi gereken bir durumdur. Çok sayıda hastalık için bir ön belirti olarak karşımıza çıkar.

Kanamanın kaynağı belirleninceye kadar araştırılmalıdır. Ancak burada en sık bu duruma neden olan birkaç hastalıktan söz edilecektir.

Anüste Çatlak "Anal Fissür"

Çocukluk çağındaki dışkılama sırasındaki kanama sebepleri arasında ilk başta yer alır. Her yaşta görülmekle beraber bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde henüz sıktır. Bu dönemde katı besinlerle beslenmeye geçildiğinde çocuğun gaitası da gittikçe katılaşmaya başlar.

Birçokları için meselesiz geride bıraktığımız bu devre, bazılarında henüz katı ve devasa hacimli gaita yapma şeklinde olmaktadır. Bunun neticesi olarak anüs kenarında yırtık (çatlaklar) oluşmaktadır.

Son derce efkâr veren bu yaralanma gaitanın henüz da geciktirilmesi sonucunu doğurur. Henüz katı ve henüz hacimli gaita gittikçe henüz derince fissür açılmasına meydan veren tek kısır döngü içerisine girer.

Tanı Yöntemleri

Gaita üstünde çizgi şeklinde kan görülmesi tipiktir. Gaita yapmanın efkâr verici bulunduğu, çocuğun gaita inşa etmek istemediği anlatılır. Kan derhal her vakit sert ve katı gaita ile birliktedir. Anal kontrol ağrılı olmakla beraber çoğunlukla fissürü görmeye imkan tanır.

Fissürün dış ucunda çoğunlukla tek deri katlantısı (nöbetçi urve) bulunur. Çoğu anne-baba bu katlantı hasebiyle hekime başvurur.

Tedavi Yöntemleri

Tedaviye sahip olunan kabızlığın ortadan kaldırılmasıyla başlamak gerekir. Kabızlık uzun dönemde gaitanın yumuşatılması, aralıklarının sıklaştırılması ile ortadan kaldırılabilir. Aynısı dönemde ılık oturma banyoları ve ağrı kesici kremlerle fissürün iyileşmesi sağlanmalıdır.

Ağrısız ve yumuşak gaita yapmaya başlamak tedavide en ehemmiyetli aşamadır. Fakat basitçe tekrarlayabileceği unutulmamalı, aile gaita ve beslenme bağımlılıkları ile ilgili uyarılmalıdır. Kronikleşen olgularda ameliyat gerekebilir. Çocuklarda seyrek başvurulur.
Anüsten Kan Gelmesi

Tümünü Göster (1)
Bahadır Et'in yorumuna görüş bildirmek için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.