Doğukan Eroğlu

17 Eylül 2020, Perşembe 15:45

Apandisit Vücudun Neresinde Yer Alır?

Apendiks, ortalamada 9 cm uzunluğunda olan küçük, ince bir kesedir. Gövdenin sağ alt tarafında yer alır. Bu kese kör çıkışlıdır ve girişi sindirim sisteminin bir parçası olan kalın bağırsağa bağlıdır.

Kesenin boyutları 9 cm ile 35 cm arasında değişebilmektedir. Çocuklarda daha büyüktür ve küçük yaştan itibaren kısmen kapanarak yetişkinlerde daha kısa bir hal alır.

Apandisit Nedir?

Apendiksin işlevi henüz kesin olarak bilinmese bile son yıllarda gerçekleştirilen araştırmalar bu kesenin yararlı sindirim florası tarafından hastalık dönemlerinde kullanılan bir nevi sığınak işlevi gördüğüne işaret etmektedir.

Ancak apendiksin alınmasının vücuda doğrudan bir zarar verdiğine dair herhangi bir kanıt bugüne kadar bulunmamıştır. Apandisit ise apendiksin enfeksiyonuna verilen isimdir.

Apandisit Ne İşe Yarar?

Apandistin vücutta ne işe yaradığı henüz net olarak bilinmemekle birlikte, bağışıklık sistemiyle ilgili bir organ olabileceği düşünülmektedir.


Nedenleri

Apandisitin Sebepleri Nelerdir?

Apandisite neyin yol açtığı her vakit açık değildir. Çoğu halde apendiks girişinin bedenin kendisi ürettiği ya da ecnebi maddeler doğrulusunda tıkanmasının yol açtığı düşünülmektedir.

Örneğin, dışkı doğrulusunda giriş bloke edilebilir ya da sahip olunan tek üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında bağırsak duvarındaki lenf düğümü şişerek bası tesiriyle apendiks girişinin kapanmasına sebep olabilir. Bu tıkanıklık iltihaplanmaya ve şişmeye, başka bir deyişle apandisite sebep olabilir.

Apandisit Nasıl Engellenir?

Apandisitin sebepleri birden fazla olmasından ve her vakit tam anlaşılmadığından bu vaziyeti engellemenin tek yolu bulunmamaktadır.
Apandisit ile Benzer Şikayetlere Kapı aralayan Hastalıklar

Apandisit, alttaki listede görülen hastalıklarla benzer şikayetlere sebep olabilir:
Crohn hastalığı
Gastroenterit
Kabızlık
Mesane ya da idrar enfeksiyonları
Pelvik tek enfeksiyon
Şiddetli irritabl bağırsak belirtisi (Huzursuz Bağırsak Sendromu) (İBS)
Kadınlarda apandisit hastalığının semptomlarına benzerlik gösteren semptomların bazı durumlarda gelenek ağrısı, ektopik hamilelik, ya da pelvik inflamatuar hastalık (PID) gibi jinekolojik tek sebebi olabilir.

Burada ilgi edilmesi lüzumlenen konu ani ilerleyen ve kesif karın ağrısına kapı aralayan durumların acil tıbbi değerlendirme gerektirdiğidir.

Apendiks kimi şahıslarda bedenin farklı tek noktasına doğru uzanım gösterebilir. Bu noktalar ince bağırsağın çevresi, kalın bağırsağın arkası, karaciğerin sağ alt bölümünde yakını veyahut pelvis seviyesi gibi değişik sahalar olabilir.

Eğer hastanın gösterdiği açıklanan tipik değilse tanıyı doğrulamak ve başka olasılıkları ortadan kaldırmak farklı testler gerekebilir.

Bunlar arasında mikrop bulguları yönünden bakmak için kan testi, kadınlar için gebelik testi, mesane enfeksiyonu gibi olasılıkları ortadan kaldırmak için tek idrar testi, apandisitin şişkinliğini gözlemek için ultrason taraması ve CT taraması gerçekleştirilebilir.

Bütün bu deneme neticelerini alabilmek vakit gerektirdiği için operatör doğrulusunda apandisitin ve pelvik uzuvları incelemek için tek laparoskopi önerilebilir.

Apandisitin alınmasının tavsiye edilmesinin sebebi tek patlama riskine karşı vaziyeti sigortaya almaktır. Bu kimi vakalarda normal görünmesine karşın apandisitin alınması kararının verilmesine yol açacaktır.

Doktor meselenin apandisit olup olmadığı güvenilir değilse, belirtilerinizin düzelip düzelmediğini, aynısı kaldığını ya da kötüleştiğini görmek için 24 zamana kadar beklemeyi önerebilir.#Evdeapandisittesti
#Kronikapandisitbelirtilerinedir
#Kadınlardaapandisitbelirtileri
#Akutapandisitbelirtileri
#Herkarınağrısıapandisitmidir
#ApandisitpatlamasınasılANLAŞILIR
#Solapandisitbelirtisi
Apandisit

Tümünü Göster (1)
Doğukan Eroğlu'nun yorumuna görüş bildirmek için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.