Yusuf Akyürek

20 Eylül 2020, Pazar 11:51

Özefagus (yemek borusu) yutak ile mideyi birbirine bağlayan, yutulan gıdaların içerisinden geçerek mideye vardığı tüp şeklinde yapıdır.

Mide içeriklerinin, özefagus ile mide arasındaki kapakçık olarak tanım edilebilecek sfinkter tecrübe et adale yapılarının hatalı çalışması neticesi özefagusa artması “gastroözofageal reflü hastalığı” (GÖRH-reflü) olarak tanımlanır.

Reflü hastalığının kronikleşerek uzun tek müddetçe yayılması sonucunda, mide içeriğinin kendisinde barındıdığı asit, safra ve ince bağırsak muhtevaları hasebiyle özefagustaki hücrelerde değişime sebep olması, bu hastalığı ilk defa 1950 seneninde tarifleyen Dr Noman Barrett’in ismiyle, Barrett özefagusu olarak adlandırılır.

Barrett özefagusunun seneler içinde özefagus kanserine dönüşme olsılığı olmasından dolayı, reflü hastalığının önlenmesi amaçlanan komplikasyonlarından biridir.

Belirtiler

Barrett özefagusunun kendisine has tek sendromu yoktur. Genel olarak uzun süreli reflü hastalığı tespit edilen şahıslarda uygulanan tetkikler sonucunda belirleme edilmektedir. Alçakta tespit edilen reflü belirtilerinin bulunması halinde tek sıhhat kuruluşuna başvurulmalıdır:

Ağıza efkâr su gelmesi
Göğüste, boğazda yanma hissi
Açıklanamayan ses kısıklıkları ve uzun süreli öksürükler
Tam iyileşme sağlanamayan ya da iyileşmesi uzun süren diş ve diş eti problemleri
Uzun zamanlı hıçkırık atakları
Önü alınamayan geğirme hissi
Yiyeceklerin yutulmasında ağrı ve güçlük

Tanı Yöntemleri

Barrett özefagus sıklıkla reflü şikayetleri bulunan hastalarda yapılan endoskopi işlemlerinde özefagusun iç duvarının görüntülenmesi ve biyopsi yapılarak tespit edilir. Bu işlemde endoskop adı verilen esnek ve ucunda kamera bulunan bir hortum ile yemek borusuna bakılır ve ucundaki küçük cımbız benzeri aletlerle doku örneği alınır. Alınan parçalar bir patalog tarafından incelendikten sonra değerlendirilerek Barrett özefagus teşhisi konur.

Tedavi Yöntemleri

Barrett özefagusu tanısının konması halinde, şayet displazi adı verilen kanserleşmeye yatkın olma durumu yoksa, reflü hastalığının tedavisi ile periyodik aralıklarla endoskopi yaptırılarak hastalığın kontrol altında tutulması ve gözlenmesi yeterlidir.

Barrett özofagus hastalığında özefagus hücrelerinde bir displazi veya kanser hücresi varsa kitlenin veya etkilenen alanın endoskopik veya açık cerrahi tekniklerle çıkarılması oldukça önemlidir.

Barrett’in özofagusda bulunan displazi ve kanserin tedavisi için çeşitli endoskopik tedaviler vardır; bunların arasında sorunlu bölgenin fiziksel olarak çıkartılması işlemi olan endoskopik mukozal rezeksiyon ve sorunlu bölgenin lazer, ilaç, radyofrekans veya kontrollü elektrik ile işlevsizleştirilmesini sağlayan ablasyon yöntemleri sayılabilir.

Endoskopik işlemlerden fayda sağlayamayacak, kanserleşmiş, büyük ve yayılmış lezyonlarda ise açık cerrahi yöntemleri tercih edilebilmektedir. Bu yöntemlerde hastalığın ilerleme durumuna göre kimi hastalarda kitlenin çıkartılması, kimi hastalarda ise özefagusun çıkartılması işlemi yapılmaktadır.

Bunların yanı sıra, uygun hastalarda reflüye neden olan sfinkterin çalışmaması sorununu gidermek amacıyla da cerrahi operasyonlar tavsiye edilmektedir.


#Barrettözofagusnedir
#Barrettözofagusmetaplazi
#Barretözofagusekşi
#Barrettözofaguspatolojisi
#Barrettözofagusdoktorsitesi
#Barretözofagusameliyatı
#Barretözofaguskansermı
#Özofagusnedir
Barrett Özofagus

Tümünü Göster (1)
Yusuf Akyürek'in yorumuna görüş bildirmek için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.