Bayram Ali Düğü

22 Kasım 2018, Perşembe 10:54

Çatalhöyük, Konya’nın Çum­ra ilçesine bağlı Ufak köy yakınlarında höyük. MÖ 6250- 5400 yılları arasındaki Neolitik ve Kalkolitik çağlara değin bir yerleşim merkeziydi. Buradaki ilk kazı 1961’de İngiliz Arkeolo­ji Enstitüsü’nden (bkz: James Mellaart) tarafından yapıldı.

Her biri 50 Sene sürdüğü sanılan 14 tabaka ortaya çıkarıldı. 350 m genişli­ğinde ve 600 m uzunluğunda olan höyük, ovadan 17 m yük­sekliktedir ve tümüyle ortaya çıkarılamamıştır. Gene de bu yer­leşim merkezindeki insanların yaşamları ve sanatları üzerine Detaylı bilgi verebilecek dü­zeyde kalıntılar vardır.

VI. ta­bakadaki evler Küme halindedir, iki odalı olan bu evlerin; büyük odalarında oturulduğu ve Ufak odaların kiler olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Büyük odaların altındaki bölmelerden çıkan is­keletler, ölülerin odaların altına gömüldüğünü göstermektedir.

Evlerin duvarlarında Muhtelif olay­ları betimleyen resimler vardır. Bulunan tahıl kalıntıları tarımın yapıldığını göstertmektedir
Çatalhöyük

Tümünü Göster (1)
Bayram Ali Düğü'nün yorumuna görüş bildirmek için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.