Bayram Ali Düğü

06 Aralık 2018, Perşembe 07:37

ümrük sözcüğü, Osmanlı döneminden gelen “Lehçe-i Osmaniye” adlı terimler sözlüğünde Rumca kökenli olup ticaret mallarından alınan vergiler olarak karşılık bulmuştur. Ama kelimenin buradan değil de Latince “Commercium” (ticaret anlamına gelir) kelimesinden geldiği ortaya çıkmıştır. İngilizce “Customs”, Fransızca ise “Douane” denilmektedir. Ticaret konusunda devrin en gelişmiş ülkelerinden olan Venedik’te ise İtalyanca “Dogana” adı hem bu verginin adı hem de bu vergiyi toplayan kurumun adı olarak kullanılmıştır.

Dünya Gümrük Günü Ne Zaman Kutlanır?
Dünya Gümrük Günü, Gümrük İşbirliği Konseyi ismiyle kurulan örgütün üye 17 ülke ile ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak 1953 tarihinden dolayı her yıl 26 Ocak günü kutlanır. Merkezi Brüksel’de olan konseyin ismi 1994 yılında Dünya Gümrük Örgütü (İngilizce World Customs Organization-WCO, Fransızca ise Organisation Mondiale des Douanes-OMD) değiştirilmiştir. Örgütün resmi dili İngilizce ve Fransızcadır.

1 Ekim 1994 tarihinden itibaren de adını “Dünya Gümrük Örgütü” olarak değiştiren “Gümrük İşbirliği Konseyi“, ilk toplantısını gerçekleştirdiği 26 Ocak 1953 tarihinden esinlenerek, her yıl 26 Ocak gününü, Dünya Gümrük Günü olarak ilan etmiştir.

Bilmiyorum gerekli bir gün mü? Bize gümrüğün ne kadar faydası var. Ne kadar zararı var bilmiyorum. Aslında ülkemizdeki çoooook ağır olan gümrük vergileri. Yurt dışından bir çok ürünü direkt getirmemize ve kullanmamıza da engel olmaktadır.
Netice de eskiden yurt dışından tanıdıklarımız vastırası ile cep telefonu getiretebiliyorduk. Ama şuanda getirtsek bile kayıt vs işlemleri yapmak gerekiyor. Yani yurt dışındaki ürünlerin ucuzluğundan artık yararlanamıyoruz. Onunda bir faydası kalmadı.

Yani kutlamalımıyız bilmiyorum :)

Buyrun bu da 2018 Dünya Gümrük Günü'nde yapılmış etkinlikler.

#dünyagümrükgünü #gümrükgünü #dünyagümrük #gümrüknedir #gümrükgünüetkinlikleri #2019dünyagümrükgünü #2019gümrükgünü
Dünya Gümrük Günü

Tümünü Göster (2)
Bayram Ali Düğü'nün yorumuna görüş bildirmek için üye girişi yapmanız lazım. Üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Orqun şu an "beta" sürümüyle yayındadır. Karşılaştığınız aksaklıklar ya da önerileriniz için İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.